ÚZKOSŤ STRACH NEISTOTA TRÉMA – sa vyskytujú u väčšiny ľudí situačne a v rôznej intenzite. Často nás skôr mobilizujú k čo najlepšej príprave, inokedy nás dokážu celkom „paralyzovať“ a vyvolávajú procesy dnes pomenovávame všeobsažným pojmom STRES.
#prayforparis
Tieto stavy a pocity sú dôverne známe, každej čo i len trochu citlivej a vnímavej duši. Sú však aj takí ľudia čo suverénne tvrdia, že ich nepoznajú. Možno je tomu tak, možno už len zabudli ako začínali, vtedy keď ešte neboli „majstrami sveta“.
Výrok „nepoznám strach“ však môže byť aj podvedomou autosugestívnou taktikou boja s ňou. Tá naozaj funguje. Niekedy! Niekedy nie! Aj také sú zložitosti a záhady našej psychiky.
Prečo je tomu tak? Prečo sú niektorí ľudia náchylnejší k intenzívnejšiemu prežívaniu a iní menej? – to je veľká a dnes už celkom dobre preskúmaná téma. Slovami vedca by sa dalo povedať „ existuje veľká inter-variabilita (rozdiely medzi ľuďmi) a intra-variabilita (rozdiely v nás samotných a v čase).
Slovami básnika:
„ Niekedy nás nespáli ani oheň, inokedy nás popáli obyčajný slnečný lúč“.
Čo s tým?
Existuje veľa postupov ako takéto stavy zmierňovať, zvládať a prekonávať. Na internete nájdeme tisíce dobrých a užitočných rád: dobrý spánok, šport, bylinky, kúpele, všetky zväčša zamerané na zlepšenie pohody a telesnej kondície. Táto iste prispieva k nárastu sebaistoty, ktorá skutočne pomáha zvládať rôzne stavy našej duše a prekonávať stres. Deje sa to však skôr sekundárne, ako vedľajší efekt fyziologických procesov, ktorých priebeh si uvedomujeme len čiastočne.
Existujú však aj postupy, ktoré umožňujú vedomé a dnes aj vedecky overené, skutočne efektívne zvyšovanie psychickej odolnosti voči stresu. Patrí medzi nich napríklad aj AUTOGÉNNY TRÉNING, ktorému je venovaná celá jedna záložka v menu tejto stránky.
Je založený na tréningu AUTOSUGESCIE. Iste o tomto zvláštnom psychickom jave by vedel nejeden čitateľ veľa rozprávať. Lenže, problém je v tom, že niekedy zaberá a častejšie nie.
Autosugestívne pokusy „ Nemám trému!“, „Som absolútne pokojný/-á, som si istý/-á, viem čo mám urobiť, povedať. Dokážem to!“ – len tak bez prípravy nezaberajú. „Je to ako hádzanie hrachu na stenu“ povedal raz jeden samouk, ktorý mal v pláne niečo so svojou trémou urobiť. Alfou a Omegou úspechu takýchto snáh sú nenáročné, ale pravidelné cvičenia. Ich zmyslom je (popri aj inak užitočnej relaxácii) najmä osvojene tzv. ABECEDY AUTOSUGESCIE. Tá pozostáva iba zo šiestich písmen – pomocou, ktorých dokážeme skutočne účinne komunikovať so svojím telom i psychikou.
Tak ako vo všetkom, ani v psychologickej podpore riešenia našich problémov – s neistotou, trémou, obavami, či komplexom menejcennost, neexistuje jeden postup nadradený iným. Neexistuje jedna zaručene vhodná metóda, ktorá vylúči a nahradí všetky tie, ktoré sú overené stáročiamim.
Skúsenosti potvrdzujú, že je vždy dobré a užitočné spájať ich v logickom, na seba nadväzujúcom postupe. Napr. režimové opatrenia (spánok, životospráva) so športom a s autogénnym tréningom. Dôkladnú prípravu na zvládnutie nejakej úlohy s estetickými zážitkami, ktoré prináša umenie. Práve tieto zážitky môžu prispieť k objavovaniu takých zdrojov motivácie, vyšších princípov a právd, ktoré nám pomáhajú preklenúť aj naše stavy obáv, úzkostí a trém.
Tieto pocity a stavy duše sú bytostne vlastné každému človeku. Celý život ich prekonávalo aj mnoho skutočne významných ľudí. Ich zoznam by bol na celú encyklopédiu. V hudobnom svete sú známe príbehy P.I.Čajkovského, ktorý mal často úplnú hrôzu zo stretnutia s neznámym človekom.
Čajkovskij sa vyhýbal, obchádzal zhromaždenia ľudí ako mohol, čo mu ako skladateľovi a dirigentovi výrazne komplikovalo život. Po jednej blamáži sa viac ako 10 rokov nedotkol taktovky. Postupne však získaval schopnosti vyrovnávať sa s neistotou, trémou a úzkosťou a nakoniec, ako oslavovaný dirigent vlastných diel pokrstil svoju Piatu symfóniu na inauguračnom koncerte novej newyorskej Carnegie Hall.
Podobne tomu bolo aj u Schumanna, Ravela, Paganiniho, či samotného Beethovena. Títo skladatelia však viac trpeli inými pocitmi a stavmi akým je tréma. Schumann bol úzkostlivý a priveľmi uzavretý nepraktický snílek, Ravel bol svojím vzrastom nielen veľmi malý, ale mal aj slabú telesnú konštitúciu, pre ktorú ho dokonca odmietli v armáde hoci sa hlásil ako dobrovoľník. Beethovenov príbeh je všeobecne známy, avšak asi len málokto má dosť síl k empatii jeho utrpenia a zápasu s postupujúcou hluchotou. Tvorba jeho hudby, ktorú už nemohol reálne počuť je skutočným zázrakom.
Ak chcete k tomu využiť silu, ktorú nám dodáva hudba mali by ste počúvať predovšetkým Bachovu hudbu.
Jej vyrovnanosť, pevnú vnútornou stavbu a takmer vesmírnu silu nasaje celkom zákonite aj Vaša duša. Poddajte sa jej čistým, pulzujúcim rytmom, ktoré zaručene pozdvihnú každé pošramotené sebavedomie. Započúvajte sa tak, akoby ju hrali práve pre Vás, akoby ju skladateľ zložil len pre Vás. Neostýchajte sa pohrať sa s touto predstavou. Zanedlho poznáte, že táto čistá a radostná hudba Vám dodá pocit ničím nenarušeného sebavedomia, ktoré dokážete preniesť i do reálnych situácií. Je však potrebné počúvať ju častejšie ako len občas.
Už pri druhom treťom počúvaní, tej istej skladby sa do jej tónov ponoríte a poznáte, že jej vnútorný rytmus, jej pokoj a sila „okysličia krv“, vyčistia Vaše vedomie od smetí a budú súčasťou aury, či fluida Vašej osobnosti.
V tomto zmysle sa na posilnenie sebadôvery, sebaistoty a sebavedomia mimoriadne hodia Prelúdiá a fúgy pre organ Johanna Sebastiana Bacha.
Túto úlohu môže samozrejme plniť aj hudba mnohých iných skladateľov.
Ako vhodnú odporúčame napríklad celú spomínanú V. symfóniu P.I.Čajkovského, ktorá má mnoho znakov spoločných s V. symfóniou Bethovena . Tiež Čajkovského Husľový koncert D dur,op.35 a tiež známy a obľúbený I. klavírny koncert b-mol,op.23.
Vhodná je aj všetka hudba Maxa Regera, najmä obe jeho Variácie a fúgy (op.100 a op.132).
Všeobecne sa pre daný účel hodia aj posledné vety klasických a romantických symfónií viacerých ďalších skladateľov. Každý má právo na svoj vkus a objavovaniu sa v tomto smere medze nekladú.
Ak ste však v kritickej situácii, pri ktorej klesá vaša energia “pod bod mrazu”, rozhodne nepočúvajte Mahlera, Chopina, či iných výrazne subjektívnych skladateľov, zväčša 19. storočia. Ich diela majú iste svoju významnú hodnotu, ale pre náš zámer sú kontraproduktívne.
Ráno, – ak nemusíte nevstávajte hneď po prebudení z postele. Zahájte Nový deň niektorým z Vivaldiho, alebo Händlových koncertov TU. Po tomto štarte, už pri bežných ranných aktivitách si môžete vypočuť ďalšie skladby, napríklad Bachove Braniborské koncerty.
Po istom čase hudbu striedajte a onedlho zistíte, že Vaše sebavedomie stúplo. Poznávate, že ak riešite nejaký problém – a tento proces podporíte vhodnou hudbou – výsledok sa prejaví vo vašom postoji ako k okoliu tak aj k sebe samému. Spočiatku bude tento pocit krehký, ale nevzdávajte sa tohto pomocníka.
Neurovedci zistili, že počúvanie tejto hudby znižuje prežívanie úzkosti až o 65%.
VIAC TU
Pre niekoho môže byť prínosom aj návšteva blogu:
Strach je kŕč, keď niečo nechceme.
18 tipov Sigmunda Freuda na pomoc pri odstraňovaní úzkosti a lepšom pochopení samého seba.
Ak sa však aj napriek Vášmu úsiliu ťažkosti pretrvávajú, je na mieste uvažovať o priamej podpore certifikovaným psychológom. Po konzultácii si môžete dohodnúť osobné stretnutie a na ňom tiež postup, ktorý Vám pomôže. Zoznam kvalifikovaných psychológov, registrovaných Slovenskou komorou psychológov nájdete TU.
Knižné pramene:
ÚZKOSŤ STRACH NEISTOTA
Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam feedback? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me crazy so any support is very much appreciated.
This excellent website certainly has all of the information and facts I wanted concerning this subject and didn’t know who to ask.
I need to to thank you for this fantastic read!! I definitely loved every little bit of it. I have you book-marked to check out new things you post…
I absolutely love your blog.. Very nice colors & theme. Did you build this site yourself? Please reply back as I’m trying to create my own site and would love to learn where you got this from or what the theme is called. Many thanks!
There’s definately a great deal to find out about this topic. I really like all the points you made.
Good write-up. I absolutely love this website. Thanks!
I’m more than happy to discover this great site. I want to to thank you for your time for this particularly wonderful read!! I definitely liked every part of it and i also have you book marked to check out new stuff in your web site.
I needed to thank you for this great read!! I definitely loved every little bit of it. I have you book-marked to check out new stuff you post…
After looking at a handful of the blog articles on your blog, I seriously appreciate your technique of writing a blog. I added it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please check out my web site as well and let me know how you feel.
I must thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I am hoping to view the same high-grade content from you in the future as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my very own site now 😉
Well thank you. I make this website yourself. Since 2015. It is important to have the focus of the main idea and also the experience in some of your work areas.I definitely recommend WordPress. It just takes a little patience, some time and a good consultant. I also recommend introductory training course. You will be yourself and it is also much cheaper. Everything important and necessary can be found here: https://wordpress.org/
At this time the site is running WordPress 6.0 with the Twenty Fourteen theme.
I absolutely love your website.. Pleasant colors & theme. Did you build this amazing site yourself? Please reply back as I’m trying to create my very own website and would like to learn where you got this from or what the theme is named. Many thanks.
You need to take part in a contest for one of the greatest sites on the internet. I will recommend this site!
Hello! Someone in my Facebook group shared this website with us
so I came to give it a look. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be
tweeting this to my followers! Fantastic blog and great style and design.
You should take part in a contest for one of the most useful sites on the internet. I will recommend this site!
I’m amazed, I have to admit. Rarely do I encounter a blog that’s both educative and amusing, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head. The issue is something which not enough folks are speaking intelligently about. I am very happy that I came across this during my hunt for something regarding this.
Superb post but I was wondering if you could write a litte more on this subject?I’d be very thankful if you could elaborate a little bit more.Bless you!
Hi there! I just want to give you a big thumbs up for your great information you have got here on this post. I will be coming back to your blog for more soon.
ma celkom opantala úzkosť a strach. Strácala som sa v tom. Tie myšlienky, slová mi pohladili dušu. Stránku som prečítala na jeden hlt. a tú hudbu počúvam aj teraz. O ten trénin autosugescie sa pokúsim. Ďakujem a držte mi prosím palce.
Mne pomohli cvičenia autogénneho tréningu. Absolvovala som podľa tejto stránky zatiaľ iba prvé tri cvičenia a môžem seriózne povedať, že mi veľmi pomohli a pomáhajú prekonávať moju citlivosť a s ňou spojenú úzkosť a trému. Ani neviem ako poďakovať stránke Psychobalzam zato, že ma naviedla na túto cestu.
Pekne napísané! Cítiť z toho psychologickú dušu a mnohoročné skúsenosti. Ďakujem! Zase som sa dozvedela niečo čo ma obohatilo.
Tí suveréni sa len tak tvária že to nepoznajú, a tam kde ich nevidno každý z nich má svoje citlivé miestečko.