POČÍTATE OVEČKY?
NEMUSÍTE!
Väčšina ľudí zažije noci, počas ktorých sa nám nedarí zaspať. Prehadzujeme sa, obraciame, myšlienky víria v hlave ako včely v úli a nakoniec – ak sa nám vôbec podarí zaspať tak len chvíľu predtým ako zazvoní budík. Takmer každý tento problém niekedy zažil.
Spánok je jednou z hlavných fyziologických potrieb človeka. Je hlboko zafixovaný v biologických hodinách väčšiny živých tvorov na Zemi a daných vesmírnymi zákonitosťami. Potrebujeme ho pre svoj život. Je pre nás potrebný ako vzduch, či ako každodenný chlieb. Ak sa nám ho nedostáva v potrebnej miere ohrozuje to naše zdravie a ako potvrdzujú mnohé experimenty aj náš život.
Dobrý spánok je dar.
Tí, ktorí s ním nemajú problémy ho vnímajú ako samozrejmosť. „Nespavci“ si však nadovšetko vážia oslobodenie, ktoré im prináša každá prespatá noc.
Svetová zdravotná organizácia stavia spánok na tretie miesto dôležitosti pre zdravie človeka. Podľa Dr. Williama C. Dementa zo Stanfordskej univerzity, jedného z najznámejších odborníkov zaoberajúcim sa spánkom, zdravie ľudí až v 90% závisí od kvalitného spánku.
Prečo si príroda tak naliehavo vynucuje spánok.
Veda dlho nevedala exaktne zdôvodniť prečo si príroda tak naliehavo vynucuje spánok všetkých živých tvorov.
Len nedávno (2013) bola v časopise SCIENCE publikovaná štúdia amerických vedcov podľa ktorých sa mozog počas spánku čistí od metabolických splodín a iných toxínov, ktoré nadobudol počas dňa.
Nervové bunky otvárajú počas spánku medzi neurónmi medzery, čo umožňuje akési čistenie mozgu. Podľa tejto štúdie môže byť práve toto upratovanie základným dôvodom, prečo človek spí. Štúdia tiež naznačuje, že nedostatočné odstránenie toxínov počas spánku, môže mať na svedomí mnoho porúch mozgovej činnosti.
Bezprostrednými dôsledkami prebdených nocí je znížená výkonnosť, nesústredenosť a ospalosť počas dňa. Niekoľkodňový nedostatok spánku sa prejaví poklesom telesnej teploty a zhoršenou schopnosťou adaptácie na chlad. Okrem toho, že vám bude zima, budete sa hýbať ako v spomalenom filme. Váš mozog nestíha. Spočiatku pocítite únavu, neskôr sa zhorší vaša koncentrácia a pamäť, môže sa dokonca stať, že budete horšie vidieť. Chronickí „nespavci“ majú až štyrikrát vyššiu pravdepodobnosť, že prepadnú depresii alebo sa stanú závislými od alkoholu.
Mozog sa chce vyspať.
“Mozog má len obmedzenú energiu k dispozícii, a zdá sa, že si musí vybrať medzi dvoma rôznymi funkčnými štádiami – byť hore a pri vedomí alebo spanie a čistenie,” povedala uznávaná americká vedkyňa Maiken Nedergaard, ktorá sa výskumu zúčastnila.
Ak mu v tom bránime „vyberie si svoje úroky“. Niekedy sa ohlási hneď a je múdre ho počúvnuť.
Vedci totiž prišli so šokujúcim tvrdením. Zistili, že ak sme nevyspatí, ohrozujeme seba a okolie oveľa viac, ako pod vplyvom alkoholu! Unavení ľudia totiž robia viac chýb z nepozornosti.
Ak ho nepočúvneme , už o niekoľko mesiacov sa ohlásia oveľa vážnejšie dôsledky.
Je preukázané, že „nespavci a všeobecne ľudia s poruchami spánku majú oslabenú imunitu a sú častejšie chorí. Preukázaný bol dokonca vzťah medzi poruchami spánku a rakovinou. Nespavosť tiež vedie k vyplavovaniu stresových hormónov, ktoré neprospievajú vašim cievam a srdcu.
A nielen to!
Viaceré štúdie napríklad poukazujú na to, že kto poriadne nespí – priberá!
Chutí vám po prebdenej noci viac, ako inokedy? Telo, ktoré nenačerpá energiu oddychom, ju hľadá na inom mieste. Po krátkom spánku si vypýta energeticky bohatšie pokrmy, najmä sladkosti. Ak spíte menej ako šesť hodín denne, v organizme máte viac grelínu, hormónu hladu. Zvýši sa vám chuť do jedla, a aby ste ušetrili čo najviac energie, zníži sa jej výdaj. Začnete priberať, hoci nejete o nič viac, a ste v začarovanom kruhu. Obezita totiž zhoršuje spánok.
Potrebu spánku u každého človeka riadi cirkadiálny rytmus. Tieto unikátne biologické hodiny sú nastavené podľa intenzity svetla, ktoré dopadá na sietnicu oka. Reaguje na ne každá bunka v tele a riadi sa podľa nich aj tvorba niektorých hormónov. Spánok ovplyvňuje aj vylučovanie hormónov štítnej žľazy, pohlavných hormónov či rastového hormónu. Ten dosahuje svoje maximum vo štvrtom štádiu spánku Non-REM. Je teda pravdou, že v spánku dieťa rastie.
Nedostatok spánku – príčina Alzheimera?
Prínos vyššie citovaného výskumu môže byť významný aj v iných oblastiach. Znížená schopnosť očisty mozgu spôsobená nedostatočným spánkom môže prispievať k vzniku neurologických chorôb charakterizovaných zvyšovaním metabolického odpadu.
Pri niektorých chorobách, ako je Alzheimer alebo Parkinson, je produkované mnoho toxínov, a keď očista mozgu nefunguje dobre, môže sa stav chorého naďalej zhoršovať. Táto indícia iste otvorí nové smery výskumu. Viac TU .
Sme zahltení informáciami.
Užitočnosť spánku pre mozog rovnako potvrdzuje aj štúdia švédskeho Kráľovského technologického inštitútu.
Odpočívajúci mozog podľa nej vykonáva dôležitú prácu, pretože uchováva dáta, ktoré považuje za potrebné, a odstraňuje to, čo mu nie je k prospechu. Problém tkvie v tom, že sme dnes nepretržite bombardovaní informáciami, a to má podľa výskumníkov škodlivý vplyv na kapacitu našej pamäte.
“Keď komunikujeme, potrebujeme krátkodobú pamäť; to je tá, ktorá nám pomáha filtrovať informácie a rozhodovať, ktoré z nich operatívne použijeme. Táto pamäť má však svoje limity a dokáže uchovávať naraz len málo údajov. Podobne ako operačná pamäť v našom počítači.
Dajte si pauzu od internetu.
Erik Fransén, spoluautor citovaného švédskeho výskumu::
“Naše surfovanie na internete, prepcháva krátkodobú pamäť rôznymi obrazmi a pojmami a zahlcuje našu schopnosť triediť ich a vyberať z nich to, čo je potrebné uchovať. Tak začíname chybovať.
Inak, keď sa snažíme toho do krátkodobej pamäte dostať čo najviac, pripravujeme tým mozog o čas a zdroje, ktoré potrebuje k očiste a na to, aby prenášal do dlhodobej pamäti to, čo považuje za reálne významné. Trocha odpočinku od internetu je teda veľmi prospešné,” hovorí .
Spať sa vyplatí.
Čas strávený odpočinkom alebo spánkom teda vôbec nie je stratený. Mozog v tom čase pre nás horlivo pracuje. Málo spánku a dlhé hodiny strávené pri internete sú zrejme naopak cestou k tomu, ako sa dostať do psychického napätia, kedy nie sme schopní racionálnych rozhodnutí.
Môže za to Edison?
Umelé svetlo, bez ktorého si už málokto dokáže predstaviť život, ukradlo asi dve hodiny spánku denne! Internet, počítačové hry, televízne kanály, mobilné telefóny a nočné zábavné podniky môžu za to, že strácate pojem o čase. Deň nekončí o ôsmej ako kedysi, ale predlžuje sa do nočných až ranných hodín a na spánok ostáva stále menej času. Veľa svetla tlmí v mozgu produkciu hormónu melatonín, vďaka ktorému dobre zaspávate, a ktorý predlžuje fázu najhlbšieho spánku. Počas nej dochádza k regenerácii poškodených tkanív, aktivácii procesov hojenia a staré bunky sú nahrádzané novými. Pre svoju tvorbu však melatonín potrebuje tmu. Vtedy sa ho tvorí približne deväťkrát viac ako cez deň. Metatonín a tryptofán, z ktorého sa tento hormón tvorí, získate aj z potravín. Banány a čerešne sú top v rebríčku ovocia, ktoré vám prinesú sladké sny. Niekedy to však nie je také jednoduché.
POKOJNÝ SPÁNOK S POMOCOU PSYCHOLÓGIE
Príčiny našich problémov so spánkom môžu spočívať vo vážnejších starostiach. Svet je čoraz komplikovanejší a život prináša mnoho neistôt a obáv z budúcnosti. Vyskytnú sa vážnejšie problémy v rodine, v práci – kde hrozí napr. riziko straty zamestnania, spojené s existenčným zabezpečením a pokojný spánok je preč.
Existuje celý rad postupov a metód, ktoré účinne pomáhajú privolať spánok. Od režimových a hygienických až po psychoterapeutické služby, ktoré dokážu účinne pomôcť aj pri chronickej nespavosti. Tá si však vyžaduje dôkladnú diagnostiku a následnú liečbu. Liečba je dlhodobá a systematická. Vyžaduje si dobrú spoluprácu lekára a pacienta. To býva ale dosť často problém. Ľudia majú sklon vyžadovať rýchlu nápravu svojich ťažkostí so spánkom a preto siahajú po tabletkách. Tie však ich problémy často len prehlbujú. Neraz ich v tom podporujú aj lekári, ktorí často nemajú a v súčasných podmienkach ich práce ani nemôžu mať dosť času na hlbšiu „diagnostiku“ príčin nespavosti.
Ak sa však za chronického „nespavca“ ešte nepovažujete môžete vyskúšať PSYCHOBALZAM, hudobno–slovnú predspánkovú relaxáciu, určenú osobitne ľuďom, ktorí majú ťažkosti so zaspávaním, povrchným spánkom a nespavosťou. Je to osvedčená, účinná a obľúbená pomôcka využívajúca spojenie dvoch postupov, ktoré sa v psychológii bežne používajú: slovnej sugescie a muzikoterapie.
PSYCHOBALZAM poslucháčom nič nevnucuje. Okrem príjemnej relaxácie a blahodarného spánku vytvára následne aj priestor pre „nadhľad“ ich problémov a mobilizáciu síl na ich zvládanie a riešenie. Taká veľká je sila dobrého slova a liečivej hudby.
Ukážky z PSYCHOBALZAMU, bližšie poznatky a informácie o jeho tvorbe a využití nájdete v ďalších článkoch tejto stránky
Počítate ovečky? Nemusíte!
https://youtu.be/n9oQEa-d5rU
Zdroje:
Sleep Drives Metabolite Clearance from the Adult Brain
http://www.sciencemag.org/content/342/6156/373
http://www.bbc.com/news/health-24567412
Insufficient Sleep Is a Public Health Epidemic
http://www.cdc.gov/features/dssleep/
Tracy McVeigh: Insomnia: Britons' health 'at risk' as 50% fail to get enough sleep
http://www.theguardian.com/uk/2011/nov/13/insomnia-health-warning-sleep-survey
Peering at bright screens after dark could harm health, doctor claims
http://www.theguardian.com/science/2013/may/22/peering-bright-screens-dark-harm-health
Ifeel tat iss one off thee such a lot significant inforrmation foor me.
And i’m happy reading your article. Butt ant tto obsrvation oon ffew noremal issues, The websitte style
is ideal, the afticles iss really excellennt : D. Excellernt
job, cheers
Hledala jsem na Googlu nějaké odkazy na můj problém se spánkem. Našla jsem tento link a teď nevím na co kliknout dřív. Všechno je zde zajímavé. Můj problém je vyřešen. Budu zde bloudit pokud dokážu číst, poslouchat a dívat se. Také terapie, hezká a příjemná. Už vím, co budu dělat po probuzení. Tak zítra na shledanou Psychobalzám.
Bylinkový čaj s medom, tiež mlieko s medom, nohy v teple pomáhajú. Najmä však platí, aký deň taký spánok. Prajem všetkým len pohodové dni a krásne sny.
Dobrý deň.
V pozadí je zrejme vážnejšia diagnóza. Chemoterapia vyvoláva skoro vždy telesnú nepohodu, spojenú s dosť ťažkými psychickými stavmi. Aj skúsení lekári často hovoria “to trápenie treba iba vydržať”. To sa však ľahko povie a niektorí ľudia nie sú stavaní na takýto stres. Preto siahajú po rôznych medikamentoch. Riziko závislosti u dnes indikovaných liekov vyššej generácie je pomerne malé, hoci existuje. Toho sa zrejme obávate.
Je múdre paralelne, opatrne, kombinovať rôzne prístupy. Režimové opatrenia sú zvlášť dôležité. Všetko čo zlepšuje látkovú výmenu a uvoľnenie organizmu až na bunečnej a kapilárnej úrovni je prospešné i pre spánok, nielen pre samotnú liečbu pôvodnej diagnózy. Môžu to byť teplé kúpele, masáž, prívod tekutín, čajov (s medovkou, matou, levandulou, atď.). Dotyčný človek sám po čase povie čo mu najviac “robí dobre”,
Najdôležitejší je však “ľudský faktor”, teda povaha dotyčného človeka a tiež prítomnosť blízkeho, starostlivého a neraz veľmi trpezlivého človeka. Sú však aj iné, celkom účinné prístupy, založené na sugescii a muzikoterapii, alebo liečivých vibračných zvukoch. Pri nich je dôležitý vnútorný postoj dotyčného k “moderným technikám”. Tieto sú až prekvapivo účinné, aj keď nefungujú ako “čarovný prútik”, či ako “kladivo”. :). Môžete sa o nich dozvedieť viac na http://www.psychobalzam.com/?cat=6
Pozdravujem Vás.
Dobry den. Moja svokra ma problem zo spanim ale iba odkedy berie chemoterapiu nechcem aby si z vykla na tabletky . S chemoter.pokracuje do 8.marca…..viete poradit?Dakujem
Zajímavé čtení. Den a noc, bdení s spánek. Míchání není dobré, kromě gulášu. 🙂
Vraj najskôr treba odstrániť príčinu a dôsledok zmizne aj sám. Lenže, čo keď sa príčina odstrániť nedá, alebo aspoň nie tak ľahko? Vtedy je najlepšie prijať údel, zmieriť sa sa s osudom a spánok sa dostaví aj sám. Netreba z toho robiť vedu.
ja ked sa jednu noc nevyspím , tak to zvládam ešte ok, ale keď druhú tak som nevrlý a podráždený a keď tretiu tak sa musím napiť, bo nechcite vedieť , čo by sa dialo
Ahoj, zdravím všechny s nespavostí. Já měl nespavost od 19 let + úzkosti. Psychiatra jsem poslal někam, když jsem za nim přišel že mam nespavost a úzkosti tak mi řekl že s tím mám něco udělat! proč za nim asi jdu? je to prostě … . Tak jsem podle návodu z internetu zkusil autogenní trénink. Ten mi moc pomohl! Na noc si dávam ještě odvar z meduňky, já si udělám tak litr na noc. Ráno se probudíte v posteli a ani nevíte jak ste se tam dostali. Pochopitelně žádny kafe nebo něco s kofeinem. ze zvédavosti jako bonus jsem vyskoušel i Psychobalzám s Chudíkem. Tá slova jsou skutečne jako balzám. Mám ho jako poslední spánkové pomazání.
Přeju všem ať se z nespavosti brzo dostanete.
Ja mám problémy s dcérou (16). Ešte aj na WC chodí s iPodom. Aj som jej povedal, ” len aby ti nespadol do misi”, Už len predstava toho, že by oň mohla prísť ju vyplašila.Zaspáva s ním, vstáva s ním. Čo stým? Známi hovoria, že majú podobné, ak nie ešte horšie problémy. čert nám to bol dlžen.
Po Novom roku som sa pri zaspávaní nevedel zbaviť starostí. Rôzne myšlienky, obavy ma privádzali do zúfalstva. Nepomáhali ani čajíčky, ani pivo. Náhodou som natrafil na stránku Psychobalzam. Okamžite som si objednal obe nahrávky. Veľmi som neveril, že mi môžu pomôcť, ale zabrali úžasne. Tá relaxácia skutočne funguje. Mne viac vyhovuje ten český, s pánom Chudíkom. Povedal by som, že Psychobalzam nie je len o relaxácii a peknej hudbe. Je v ňom zamontovaná aj istá múdrosť o svete a živote. To pomáha rovnako, zvlásť takým skeptikom ako som ja. Vďaka PSYCHOBALZAM! Vrele doporučujem každému, aj ne-nespavcom.
Dobrý, aktuálny a užitočný prehľad. Hneď ho dám prečítať synovi, ktorý je hluchý na akékoľvek argumenty rodičov. Sme preńho už len asi stará elektónkovo-tranzistorová, analógová generácia.