Riziká digitálnych technológií. Deti v sieti.

“NEUROVEDA VO SVETLE informačno – digitálnych technológií a mediálnej výchovy” Nataša Slavíková

Riziká nadmerného používania digitálnych informačných technológií.

Iste sa každému občas stane, že v návale pracovných povinností, nových poznatkov a hlušiny informácií, ktoré sa tvária ako dôležité nám unikne niečo skutočne hodnotné a významné. Mne sa to stalo v prípade jednej štúdie, ktorú som odsunul na neskoršie. Poznáte to – kúpime si knihu, alebo zoženieme zborník s tým zámerom, že si ich v najbližšom čase prečítame. Založíme ich však do knižnice s odhodlaním.”Iste sa k nim v najbližšom čase vrátim a ak nie hneď, tak na dovolenke určite …. ” 
V prípade naznačenej štúdie som mal to šťastie, že som ju mal tak-povediac v rodine a našiel opäť – pri hľadaní odpovedí na otázky “Kam speje tento náš digitálny svet internetu a manipulácií s našim vedomím a správaním?”.
Prečítal som ju niekoľkokrát a rozhodol sa –  z viacerých dôvodov, že ju záujemcom sprostredkujem na tejto stránke.

Napísala ju PhDr. Nataša Slavíková, ktorá patrí medzi priekopníčky a významné osobnosti mediálnej výchovy a gramotnosti na Slovensku. Hovorila a písala o týchto témach ešte v čase, keď  mnohí z rôznych dôvodov  prehliadali potrebu včas a primerane sa na mediálnu explóziu pripraviť.  Sama spomína, že bola neraz osamotená, keď  túto tému na rôznych fórach otvárala. 

Ešte vo funkcii generálnej riaditeľky Sekcie médií, audiovízie a autorského práva Ministerstva kultúry SR,  kedy za éry dvoch ministrov Mareka Maďariča (2006 -2010 Smer)  a Daniela Krajcera ( 2010 – 2012 SAS) – čo je samé o sebe v našich zemepisných šírkach unikátne –  sa vytrvalo zasadzovala za ochranu detí pred mediálnym poškodzovaním ich vývinu.

PhDr. Nataša Sláviková  je autorkou a iniciátorkou publikácií a projektov v oblasti ochrany detí a mládeže pred negatívnym vplyvom médií, informačnej etiky a zvyšovania úrovne mediálnej gramotnosti v kontexte celoživotného vzdelávania.  Podrobnejšie TU

Riziká nadmerného používania digitálnych informačných technológií.
Nataša Slavíková, generálna riaditeľka Sekcie médií, audiovízie a autorského práva Ministerstva kulrúry SR (2006 -2012)

 

NEUROVEDA VO SVETLE
informačno – digitálnych technológií a mediálnej výchovy

Abstrakt

“Digitalizácia je globálny fenomén a jej účinky na vzdelanie a zdravie tiež. Obsahom príspevku je poskytnúť informácie všetkým, ktorí sa o rozhranie medicínskych, prírodných, kognitívnych,  humanitných vied úprimne zaujímajú, no najmä pedagógom, psychológom, rodičom, ktorí často nemajú dostatok argumentov v diskusii o potrebe regulovania nadmerného používania digitálnych informačných technológií, najmä chytrých telefónov.Hoci nám technológia v mnohých veciach uľahčila život, výrazne narušila reálne vzťahy s inými ľuďmi. Nehovoriac o tom, že brzdí emocionálny a sociálny vývin detí. Jeden z najpresvedčivejších argumentov v prospech kritického myslenia a regulácie nadmerného používania digitálnych informačných technológií deťmi sú argumenty lekárov, psychiatrov z oblasti neurovedy. Neuroveda nám otvára nové obzory pochopiť účinky digitálnych médií a zároveň nám približuje najdokonalejšie zariadenie na svete – ľudský mozog. K najdôležitejším poznatkom výskumu mozgu posledných tridsať rokov patrí poznanie, že mozog svoju činnosť mení, hovoríme tomu neuroplasticita a učenie je vlastne dôsledok tejto neuroplasticity. Mozog tvorí asi sto miliárd nervových buniek, z ktorých každá má až desať tisíc spojov s inými bunkami.

Prelomové výsledky výskumov neurovedy si intenzívnejšie uvedomujeme pri každodennom pozorovaní detí a mladých ľudí, ktorí sú prilepení k displeju svojich smartfónov (generácia sklopených očí), neučia sa, ale zabávajú.Mozog na neučenie reaguje jednoducho – nerozvíja sa. Bez toho, aby sme si to uvedomovali už v mladom veku začína proces degenerácie nášho mozgu.  Verila som, že sa bude o spomínaných výskumoch viac diskutovať tak v médiách ako aj v oblasti vzdelávania. Keďže sa tak nestalo, rozhodla som sa po štúdiu viacerých publikácií spracovať príspevok najmä z dôvodu, aby sa táto téma dostala aj medzi učiteľov, rodičov  a stala sa súčasťou obsahu mediálnej výchovy v kontexte celoživotného vzdelávania. Žiaľ, v pretlaku digitalizácie nášho života je v ústraní a digitálna lobby tieto informácie nechce počuť. Obsahy publikácií, ktorých zoznam uvádzam na konci príspevku potvrdzujú na základe stoviek zdrojov, výskumov a  mimoriadne zaujímavých kazuistík to, čo na základe nedávneho pokroku v neurovedách  už viacerí tušíme.” – hovorí Nataša Slavíková

“NEUROVEDA VO SVETLE INFORMAČNO – DIGITÁLNYCH TECHNOLÓGIÍ A MEDIÁLNEJ VÝCHOVY” NATAŠA SLAVÍKOVÁ
Celá štúdia je dostupná po kliknutí na obrázok

 

Megatrendy a médiá Konferencia Smolenice 2017
Zborník z konferencie Megatrendy a médiá (Smolenice 2017) dostupný TU

Medzi inšpirátorov a podpovateľov Nataši Slavíkovej v jej usilí, vrátene  aktivít v medzinárodných oraganizáciách patrí významný nemecký neurovedec,  lekár  a otec piatich detí Prof. Dr.  Manfred SPITZER, prednosta Psychiatrickej kliniky v univerzitnom meste Ulm, v ktorom založil a vedie Centrum pre neurovedu a učenie.

Manfred SPITZER
Manfred SPITZER

Manfred Spitzer je autorom viacerých, hodne prekladaných publikácií zaoberajúcich sa problematikou  neuroplasticity, vplyvom informačno – digitálnych technológií na zdravie a  dôsledkami nadmerného používania smartfónov u detí a mládeže.

“Digitálne média nás odbremeňujú od duševnej práce. To, čo sme kedysi riešili hlavou, vybavujú dnes za nás počítače, smartfóny, organizátory a navigácie. Prináša to však nesmierne nebezpečenstvo, tvrdí Manfred Spitzer, renomovaný vedec, ktorý sa venuje výskumu mozgu. Výsledky výskumu, ktoré zverejnil, sú alarmujúce: DIGITÁLNE MÉDIA SPÔSOBUJÚ ZÁVISLOSŤ.

Z dlhodobého hľadiska škodia telu a predovšetkým duševnému stavu. Keď prácu mozgu prenášame na externé zdroje, mozog postupne prestáva naplno fungovať. Nervové bunky odumierajú a dorastajúce bunky nedokážu prežiť, lebo ich nevyužívame. U detí a mladistvých sa vplyvom obrazových médií dramaticky znižuje schopnosť učiť sa. Následkom sú poruchy pozornosti, strach a otupenie, poruchy spánku a depresia, nadváha, tendencia k násiliu a sociálny úpadok. Spitzer nás upozorňuje na znepokojujúci vývoj a predovšetkým u detí vyzýva k obmedzovaniu konzumu, aby sa predišlo digitálnej demencii.” píše Spitzer vo svojej knihe:

Digitálna demencia - Mafred Spitzer
Digitálna demencia – Mafred Spitzer, e-shop po kliknutí

 

PhDr. Nataša Slavíková

profesný profil -po kliknutí
profesný profil – po kliknutí, ilustr. foto

 

blog napísal a editoval PhDr. Milan Kožiak

18 odpovedí na „“NEUROVEDA VO SVETLE informačno – digitálnych technológií a mediálnej výchovy” Nataša Slavíková“

  1. I’m truly enjoying the design and layout of your site. It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme? Great work!

  2. Real nice design and wonderful articles, hardly anything else we require : D.

  3. I loved as much as you will receive carried out right here The sketch is tasteful your authored subject matter stylish nonetheless you command get got an edginess over that you wish be delivering the following unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike

  4. Thanks I have just been looking for information about this subject for a long time and yours is the best Ive discovered till now However what in regards to the bottom line Are you certain in regards to the supply

  5. Its like you read my mind You appear to know a lot about this like you wrote the book in it or something I think that you could do with some pics to drive the message home a little bit but instead of that this is fantastic blog An excellent read I will certainly be back

  6. For the past couple days I’ve been frequently visiting this awesome website, they offer valuable insights for visitors. The site owner is doing a fine job informing the community. I’m happy and hope they persist with their excellent efforts.

  7. In addition, I had a wonderful time with that. In spite of the fact that both the narration and the images are of a very high level, you realise that you are anxiously expecting what will happen next. Regardless of whether you choose to defend this stroll or not, it will be essentially the same every time.

  8. As I dig deeper into your website’s information base, I’m amazed at how much you have to offer. We look forward to a future full of more success and new ideas.

  9. O tom, že sme na Slovensku mediálnu výchovu a výchovu mládeže nezvládli hovoria aj stále častejšie prípady agresívnych a kriminálnych útokov tínedžerov na rovesníkov. Iste má na tom svoj podiel nekontrolované šírenie neznášanlivosti, klamstiev a dezinformácií na internete. Mladý človek, často dieťa, sa s tým vyrovnáva po svojom, navyše keď aj v rodinách sa zhoršujú vzťahy pre zlú ekonomickú situáciu.
    Teraz sa veľa reční o posilovaní rôznych preventívnych opatrení, ale spoločnosť je už tak nahlodaná, že len v obmedzovaní, blokovaní a podobných opatreniach riešenie nevidím. Len vtedy ak sa zmenia pomery v spoločnosti k lepšiemu, možno očakávať aj zníženie šokujúcich radikálnych prejavov mladých ľudí. Na internete je mnoho obsahu, ktorý je vyslovene škodlivý, ako však chce vláda pripspievať k zmierňovaniu napätie v spoločnosti keď samotné jej ministerstvá podnecujú jeho nárastu tým, že zverejňujú na svojich stránkach propagandistické videá, ktoré naháňajú strach a hrôzu a nie sú pritom ani len vekovo obmedzené.
    napr. https://youtu.be/y0fKL4lm0pk

  10. Thank you very much for the information, it will help me improve the quality of my life.

  11. I like this internet site because so much utile material on here : D.

  12. It’s actually a nice and helpful piece of information. I’m glad that you shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

  13. Some genuinely terrific work on behalf of the owner of this website , absolutely outstanding content material.

  14. Áno Barbra. Ja zatiaľ najhoršie prežívam, že to mám aj v rodine. Ľudia, ktorí sú mi blízki, dokonca tí, ktorých som považovala za rozumných, sú schopní teraz hovoriť také bludy a veriť takým nezmyslom, že to počúvam s otvorenými ústami, nechápajúc, čo sa to deje. A odmietajú si dať niečo vysvetliť, berú to ako útok a za blbca považujú mňa. Bojím sa, kam toto dospeje.

  15. Všetko je to o rodine a škole. Rodičia i učiteľky majú dosť problémov sami so sebou a to sa ukazuje aj na výchove a vyučovaní. Mám troch školákov (7, 10, 14) a cítim ako ten ich nápor na sedenie pred akoukoľvek obrazovkou rastie s vekom. Je len dobre, že sa tomu venujú aj odborníci, na školách, atď. Život je však zložitý a neprevídavý. Mám na mysli pandémiu kovidu, ktorá paradoxne posadila deti pred počítače (online výučba) v oveľa väčšej miere ako predtým a všetky moje argumenty o škodlivosti išli do hája. Napriek tomu sa snažím presediť nejaké pravidlá a vštiepiť do nich aspoň nejaké zásady. Veľa robia aj spožiaci a kamaráti. Ak sa spolu venujú športu je to fajn, ale sú aj takí čo s mobilmi chodia aj spávať. Ďakujem za ten článok a štúdiu. Posúvam ďalej …

  16. Tuto stránku jsem objevila náhodou. Zaujala mě od prvního okamžiku. celé odpoledne otáčím stránky jako v časopise a ani nevím, ci číst dříve. Už se mi něco podařilo, ale určitě se sem vrátím a doporučím ji svým přátelům. Zlášte mě zaujala tato studie o škodlivosti mobilních telefonů. Upozorním na ni celou svou rodinu, zejména dceru a vnučky. Snad jim Otevře oči. Děkuje důchodkyne Marie z Prachatic.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *