Rozhlas – maják zvestí
a magnet záujmov mocných
Konšpiračné spomienky a úvahy rozhlasového psychológa na dôchodku.
Rozhlasoví, programoví pracovníci (redaktori, moderátori, publicisti) sa zo všetkých síl usilujú overovať hodnovernosť vysielaných informácií a zachovať potrebnú mieru zmyslu pre “zdravý rozum” v tom čo do éteru hovoria, alebo čo hovoria ich hostia. Tí ich hostia sú často nadaní “veľkým” analytickým talentom. Zvlášť všelijakí tí “politológovia”, o samotných politikoch ani nehovoriac.
Ich niekedy “duchaplné” úvahy sa stále častejšie dotýkajú hraníc toho “zdravého rozumu” a dedukcií, ktoré sú za touto hranicou. Oponentmi sú často označované ako konšpiračné a v “offline” rozhovoroch ako choré.
NeTeší ma, že verejnoprávnym i väčšine licencovaným médiíám na Slovensku sa stále menej darí rozpoznávať tieto hranice.
Zložitejšie je to však v nekonečnom priestore do ktorého nám okno otvoril internet. Už pred jeho vznikom sme mali tušenie, že tie jeho plody budú trpké a aj sú. Najmä v týchto pandemických časoch. Viac TU
Rozhlas – Maják zvestí
a Magnet záujmov mocných
Kde inde ak nie v takomto médiu akým bol a je rozhlas sa stretávajú všetky možné vplyvy a sily, ktoré chcú hýbať dianím v našom svete. Sily pozemské, “nebeské i tie podzemné” a zo všetkých svetových strán. Najmä tie “podzemné” sú zvlášť efektívne, pretože stojí za nimi kapitál, sú dobre maskované a vo veľkej výhode pred silami, ktoré sa nemajú prečo skrývať.
O ich existencii v reálnom čase ani netušíme a dozvieme sa o nich, zväčša len hmlisto, z odstupom času, niekedy aj rokov a desaťročí.
“Ak máš paranoiu, že sa deje niečo nekalé, to ešte neznamená, že sa to nedeje!”
Po roku ´89 som dlho nevedel rozdýchať tie zoznamy tajných spolupracovníkov, agentov z radov kolegov psychológov i rozhlasových zamestnancov. Viacerí sa zrejme celkom zámerne snažili získať moju dôveru. .. a boli medzi nimi aj významní zahranično-politickí komentátori a spravodajcovia. A nemuselo to byť len z dôvodov nejakých spravodajsko-informačných úloh, ale aj z čisto ľudských dôvodov hľadania odpovedí na otázky: Čo je v tomto našom svete ešte normálne? Čo je morálne a čo už nie?
Jednému z nich som napriek tomu mimoriadne vďačný zato, že ma udržiaval v obraze aj informáciami, o ktorých ešte dlho potom nemohol v éteri hovoriť. Pravidelne si požičiaval psychologickú literatúru a objavoval sa na Psychologickom pracovisku Čs. rozhlasu po návratoch z rôznych americko – sovietskych summitov.
“Malta je nová Jalta!”
Zvolal po návrate, ešte medzi dverami. Bral som to ako vtipnú rýmovačku. Len tak, akoby mimochodom hovoril všeličo, napr. aj o červenej ceruzke a červenej čiare po rieke Morave, ktorú videl na mape položenej na zelenom stole v zasadačke jedného krížniku počas prestávky v rokovaní. Tá zasadačka bola nedostupná, ale spoločne s jedným českým novinárom, fotografom z Mladého světa motivovali fľašou borovičky jedného černocha, ktorý tam mal na starosti upratovanie. 🙂
Tá čiara tam bola zreteľne zakreslená. Písal sa december roku 1989 a v Československej socialistickej republike sa práve rozbiehala dlho pripravovaná nežná revolúcia. Už o dva roky dôjde k rozdeleniu ČSFR na dva samostatné štáty.
Kto z nás obyčajných pozemšťanov mohol čo i len tušiť, čo predznamenáva tá červená čiara po rieke Morave pre naše osudy v najbližších mesiacoch a rokoch?! Mať jasnovidecké vízie bolo vtedy ďaleko za hranicou konšpirácií, absurdity a normality. Vývoj však potvrdil, že za touto hranicou bola realita nasledujúcich udalostí.
V týchto sychravých októbrových dňoch roku 2021 sa mi celkom spontánne vynárajú spomienky na udalosti po-novembrového vývoja,následne spojené s rozpadom Československej federatívnej republiky a konkrétnymi ľudskými príbehmi.
Jeden z nich bol dosť dramatický.
Istý sychravý piatkový podvečer v roku 1991 sa mi ozvala strážna služba hlavného vchodu do rozhlasovej Pyramídy. Vraj si nevedia poradiť s jednou serióznou, ale neodbytnou pani s asi 10 ročným dievčatkom. Tá naliehavo chcela hovoriť s niekým z vedenia rozhlasu ohľadne vážneho ohrozenia ďalšej existencie Československa. Všetci kompetentní, ktorým volali sa s ňou odmietli stretnúť a nakoniec ju odkázali na psychológa, pretože ide vraj o “zjavne narušenú osobu”.
Zašiel som na vrátnicu a priviedol ju aj s dcérkou na psychologické pracovisko rozhlasového Zdravotného strediska na Benediktiho ulici. Pani bola zjavne rozrušená a hovorila zrýchlene, ale pritom zrozumiteľne. Jej strnulá mimika mi pripomínala výrazy tvárí ľudí s diagnózou “schizófrénia”, s ktorými som možnosť stretnúť sa počas praxe v Psychiatrickej liečebni u prof. Kratochvíla v Kroměříži.
Už na chodbe sa rozhovorila, že “má informácie o protištátnych aktivitách skupiny ľudí, ktorí pripravujú atentát na prezidenta Václava Havla a majú plány rozdelenia Československa. Cestuje za ním do Prahy, aby ho varovala”. Predtým však chcela o tom niekoho informovať aj v bratislavskom rozhlase, voči ktorému má vraj dôveru. Po krátkom čase prezradila, že utiekla z liečebne v Banskej Štiavnici, od rodičov vzala “na výlet” dcéru a zo Sporiteľne vybrala v hotovosti všetky svoje úspory.
Táto inteligentná a vcelku kultivovane pôsobiaca žena evidentne trpela. Prežívala novú ataku schizofrénie a predstavovala veľké riziko pre seba aj pre svoju dcérku. Tá ju počúvala na slovo. S jej súhlasom som zavolal kolegovi Dr. Mariánovi Koščovi, psychológovi z Psychiatrickej kliniky nemocnice na Mickiewiczovej ul., ktorý s pomocou primariátu kliniky obratom zabezpečil jej prevzatie do odbornej lekárskej starostlivosti.
Už nasledujúci pondelok sa na mojom pracovisku objavili dvaja páni. Legitimovali neidentifikovateľnými preukazmi a vraveli, že tie peniaze, ktoré mala mať dotyčná pri sebe u nej nenašli. Vraj či neviem “náhodou” kde by mohli byť? Zvažovali sme rôzne alternatívy až nakoniec som si spomenul, že pri odchode z psychologického pracoviska zašla aj s dcérkou na toaletu. Tí páni prehľadali najprv dámske toalety, peniaze však nenašli. Nakoniec zašli aj na pánske a s inštinktom profesionálov našli veľký šúlok rôznych československých bankoviek zabalených v igelitovom sáčku zastrčený v splachovacej nádrži nad jednou z toaliet.
Odľahlo mi!
Záverom tohto príbehu, ktorý takto popísaný zverejňujem vôbec prvýkrát, len dodávam, že od odchodu dvoch spomínaných pánov so šúľkom bankoviek nemám o jej osude žiadne informácie. Vo víre udalostí nasledujúcich mesiacov a rokov, ktoré boli rovnako hektické ako tie predošlé, som nemal žiadny priestor dostať sa k nim. Dnes, už ako dôchodcovi a s odstupom 30-tich rokov sa mi tento príbeh celkom spontánne vynoril v pamäti. S ním tiež obyčajný ľudský záujem o osud tej pani a osud jej dcérky. Ich mená a priezviská mi dávno vyprchali z pamäti.
Ak niekto z čitateľov toho blogu “Spomienky a úvahy” má o nich nejaké informácie, ak mu popísaný príbeh niečo hovorí, vopred mu ďakujem za ich sprostredkovanie.
Život bežal ďalej, len MY obyčajní ľudia v malých Čechách i na ešte menšom Slovensku sme žili v nádeji, že osudy štátu, vlastnej krajiny i svoje vlastné máme a budeme mať vo vlastných rukách.
“Každý človek je navždy spoluzodpovedný za cestu iného človeka, ak ho stretol na svojej ceste a nejako mu do nej zasiahol. V dobrom či v zlom. To je zákon vesmíru a nedá sa z neho vyvliecť. V tej zodpovednosti sa ukrýva ODMENA pre tých čo nezištne pomáhajú a TREST pre tých čo túžia po moci!”
(Zem ľudí, Antoine de Saint-Exupéry)
… a ešte jedna pripomienka tých dní, plných obáv i nádejí
Blog “Konšpiračné spomienky a úvahy” napísal a editoval PhDr. Milan Kožiak
Ďakujem za blog. Takéto výpovede vlastných príbehov sú mimoriadne cenné. S veľkým záujmom si prečítam ďaľšie.
After checking out a handful of the articles on your web site, I honestly like your way of blogging. I added it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please visit my website as well and let me know your opinion.
Malta byla opravdu nová Jalta. Pamatuji si ty summity. Žil jsem tehdy ještě v Československu. Kolik se toho od té doby ve světě událo? Moderní dějiny jsou od dob II.sv. války dějinami velkých i menších konspirací, jako by pravda ani neexistovala, nebo jich jich existovalo paralelně několik. Vrcholem byly “hvězdné války”, kterými Reagan obalamutil celý svět nejen Gorbiho. A američané ve vytváření takových paralelných realit pokračují dál. Je otázkou času, kdy se stanou sami jejich obětí.
Ta obálka z Malty je vzácný suvenýr. Cenný sběratelský kousek.
Už som skoro zabudla na to ako som vtedy, spolu s mojimi priateľmi bolestne prežívali tie časy. Bolo to celé akoby mimo nás. Nik sa nás nepýtal čo si o tom celom myslíme. Boli sme manipulovaní v mene akejsi “demokracie” ako keby sme boli ovce. Dodnes to vnímam ako pohnuté obdobie nedôstojné Slovákov a Čechov. Tušila som, že za tým môžu byť akési sily. Teraz ste mi to potvrdili. Súčasnosť je toho pokračovaním.
P.s. ten analytický talent predviedli aj dnes v diskusii o prejave pani prezidentky.
❤️
Prima,výborné! Až na tú prvú vetu. Dnes sa mi zdá, že len niektori, všetci určite nie.