Autogenika 3.0. je moderná modifikácia klasického autogénneho tréningu, ktorá sa osvedčila a rozšírila aj počas pandémie Covid 19 najmä v Španielsku, v Južnej a Latinskej Amerike.
Autogenika 3.0 prispela k zmierneniu úzkosti a strachu z choroby, pocitov sociálnej izolácie v dôsledku karanténnych opatrení a k zlepšeniu psychického zdravia. Prispeli k tomu aj dištančné formy, ktoré prostredníctvom rozhlasu a internetu umožnili jej dostupnosť verejnosti. Tie odbremenili preťažených zdravotníkov a podľa viacerých prieskumov prispeli k zlepšeniu psychického zdravia. (podrobnosti viď. nižšie)
Podľa prezidenta International Society of Autogenic Training & Psychotherapy prof. Luisa de Riveru, Autogenica 3.0 zlepšuje účinnosť pôvodného autogénneho tréningu a je efektívnou cestou k osobnému rozvoju a psychosomatickému zdraviu. Môže byť užitočná rovnako začiatočníkom tak aj skúseným praktizujúcim .
Vychádza z poznatkov nemeckého lekára J.H. Schultza, ktoré rozvíial kanadský lekár W. Luthe a mnohí ďalší.
Luis de Rivera , je španielsky lekár ktorý AUTOGENIKU 3.0 predstavil odbornej a laickej verejnosti viacerými prednáškami, publikáciami a článkami ešte pred pandémiou.
Prof. Luis de Rivera, MD, je psychiater, psychoterapeut a ako profesor pôsobil na univerzitách McMaster-Canada, LaLaguna-Tenerife a Madrid-Autonoma.
Okrem Španielska a krajín Južnej a Latinskej Ameriky stúpa záujem verejnosti a odborníkov o Autogénny tréning a Autogeniku 3.0 aj v Austrálii a Veľkej Británii. Osobitne to dokumentujú dobre organizované aktivity Britskej autogénnej spoločnosti (British Autogenic Society). Medzi jej najaktívnejších členov patrí škótsky lekár prof. Ian R.F. Ross, ktorý popri intenzívnej výcvikovej praxi a popularizácii autogénneho tréningu vypracoval aj viacero pozoruhodných štúdií rozvíjajúcich AUTOGENIKU 3.0 . Nájdete ich v zdieľanom linku pri jeho mene.
Ako ilustráciu jeho pozoruhodnej práce a tiež pre inšpiráciu slovenských a českých psychológov, lekárov , ďalších odborníkov, vrátane sociálnych pracovníkov a tiež študentov prikladáme v slovenskom preklade aspoň jednu z jeho prác. (zrkadlový preklad s možnosťou stiahnutia)
AUTOGENIKA 3.0 – nová cesta
spája autogénny tréning s technikou Mindfulness (Všímavosti).
Čo je všímavosť?
Všímavosť je základná ľudská schopnosť byť plne prítomný a vedomý toho kde sme a čo robíme. Je to povedomie , ktoré vzniká tým, že venujeme zámernú pozornosť chvíľam prítomnému okamihu. S neutrálnym emocionálnym nastavením a bez odsudzovania, kritiky, obáv a pod. Jej účinnosť je znížená ak sme príliš reaktívny, alebo zahltený okolitým dianím.
Hoci všímavosť je niečo, čo všetci prirodzene vlastníme, pravidelným cvičením na dennej báza ju môžeme významne zdokonaliť.
Vždy, keď si uvedomíme to, čo priamo pociťujeme a zažívame prostredníctvom svojich zmyslov, alebo prostredníctvom svojich myšlienok a emócií, sme bdelí. Najnovšie výskumy ukazujú, že keď trénujeme svoj mozog, aby bol všímavý, v skutočnosti nanovo formujeme fyzickú štruktúru mozgu.
Cieľom tréningu všímavosti je teda prestavba vnútorného fungovaniu nielen našich mentálnych, emocionálnych, ale aj fyziologických procesov.
Tým, že sa zameriava na podporu pokoja a pohody nielen znižuje úzkosť, stres a podráždenosť, ale aj účinne zvyšuje sebadôveru, dôveru voči iným ľuďom, mieru sebapochopenia a “koeficient životnej múdrosti”.
AUTOGENIKA 3.0 spája autogénny tréning s kognitívnou terapiou všímavosti (MBCT). Podstata kognitívnej terapie všímavosti je postavená na jednoduchej forme meditácie všímavosti, ktorá zaberá len pár minút denne a využíva všetky prednosti Kognitívno- behaviorálnej terapie (KBT).
Tá sa zameriava na riešenie prítomných problémov, na konkrétne, ohraničené problémy a predovšetkým na faktory, ktoré prispievajú l ich pretrvávaniu. Používané terapeutické postupy nie sú cieľom, ale len prostriedkom k dosiahnutiu konkrétneho výsledku, na ktorom sa pacient s terapeutom vopred dohodli.
Je klinicky dokázané, že kognitívna terapia všímavosti MBCT je prinajmenšom rovnako tak účinná ako lieky na depresiu a odporúča ju napr. Great Britain's National Institute for Clinical Excellence a mnohé ďalšie ustanovizne vo svete. Ešte dôležitejšie je, že funguje aj pre ľudí, ktorí nie sú v depresii, ale ktorí sa snažia držať krok s neustálymi požiadavkami moderného sveta.
Čo je meditácia?
Podľa Jon Kabat-Zinn emeritného profesora medicíny Universitu of Massachusetts, Boston) a jednej z osobností, ktorá zpopularizovala pojem mindfulness je Meditácia skúmanie. Nemá pevný cieľ.
Pre ľudskej hlave, v ľudskom mozgu sa stále niečo deje. Prebieha v nej “milión” dôležitých procesov, aj v spánku. Aj preto je dôležitý každý okamih. Keď meditujeme, skúmame, sledujeme našu myseľ, naše pocity a vnemy (vánok a našej tvári, alebo akúsi vônu šíriacej sa v miestnosti), naše emócie (toto sa mi páči, toto nepáči, túžim po tomto, nechcem tamto) až po predstavy, neraz imaginatívne, fantázijn e obrazy, či deje pri ktorých, pri ktorých hrá “slon na trúbke”.
Meditácia všímavosti nás vedie k tomu, aby sme odsunuli hodnotiace úsudky a uvoľnili priestor na prirodzené, samovoľné fungovanie mysle a takto vnímali našu skúsenosti so sebou, s inými ľuďmi a svetom. Chápavo a láskavo.
Ako cvičiť všímavosť a meditáciu?
Všímavosť je nám dostupná v každom okamihu, či už prostredníctvom naznačených meditácií a skenovaním svojho tela, alebo chvíľkových cvičení, ako je čas na predýchanie a zastavenie sa keď napr. zazvoní telefón. Počkajte chvíľu a neponáhľajte sa reagovať.
AUTOGENIKA 3.0 – nová cesta
blog Autogenika 3.0. napísal a editoval PhDr. Milan Kožiak
Some truly interesting information, well written and generally user friendly.
Pleqse let mme kknow if you’re looking foor a writwr for your
weblog. Youu have some realply good artikcles
and I feel I would bee a good asset. If yyou
ever wznt to taake some of thhe load off, I’d reallly
like too writ ssome materrial for yourr blog inn excange foor a
link back tto mine. Please shot mee an e-mail
iff interested. Cheers!
Už ais pred troma rokmi som si nastavila RSS odkazy na nové články z tejto stránky . Osobitne tento ma potešil tým , že aj na Slovensku si všímate Autogenicu. Prof Rivera je v Peru, kde žijem už 18 rokov dobre známy. Sama som sa naučila aj deťmi podľa knižiek a z Radií Peruanas, ktoré ju opakovane vysielali v 10 dielnom cykle počas najhoršieho obdobia pandémie, kedy denne vo veľkom počte zomierali aj na našej ulici v Arequipa. Robili sme čo sme mohli aby sme sa uchránili a zlepšili imunitu. Najväčšiu zodpovednosť, ktorú máme, je voči sebe a svojim najbližším. Je to skutočne váš príbeh, a to z jednoduchého dôvodu, že vy ste tá, ten, kto ho môže riadiť. Autogenica vám dáva nádej a smer. Každý má svoj hrdinský boj. Ale pre vás je váš príbeh hlavným príbehom, pretože ste to vy, kto ho píše. A pokiaľ ide o Covid , ten nás obchádzal a my jeho. Verím, že práve vďaka Autogenice.
Uvádíte, že Autogenica je jednodušší než autogenní trénink. Nezdá se mi to. Jen úvod, který jste zavěsili částečně (zatím) také ve slovenském překladu, naznačuje, že nová cesta je komplikovanější než osvědčený, jednoduchý klasický Schultzův postup. Autogenica je pro mě přinejmenším velmi sofistikovaná a vyžaduje náročné konzultace s lékařem nebo psychologem. Je příliš klinicky orientovaná (abreakce, verbalizace, neutralizace, …). To omezuje její použití jako metody osobního rozvoje u zdravých lidí a prevenci chyb při náročných úkolech (operátoři, piloti, záchranáři, Řidiči nákladních vozidel, autobusů , sportovci. Myslím, že Autogenica je příliš klinicky orientovaná.
Autogénny tréning som abslovovala pred piatimi rokmi v kurze vedenom Dr. Víchovou v Prahe . Hodne jsem si odnesla do života i práce. Už vtedy sa venovalo dosť pozornosti imaginativným cvičeniam, meditácii ktorá je obsahom Autogenici zostavenej profesorom Riverom. Som zdravotná sestra, ktorá pracuje v Čechách na geriatrickom odd. jedne nemocnice. Občas som ho príležitostne jednorázovo aplikovala u niektorých rozrušených pacientov, alebo ich príbuzných, ktorí zostávali pri lôžku a sami skôr posôbili rušivo ako upokojujúco. Tiež počas pandémie, kedy vládli neskutočné obavy z infekcie. Väčšinou Išlo skôr o sugesciu bezobsažných predstáv tiaže, tepla dýchania a hru s upokojujúcim predstavami. Bola som pár krát prekvapená ako to u niektorých ľudí zaberá. V niektorých prípadoch som im na ich mobile pomohla násť niektoré cvičenia autogénneho tréningu s pánom Chudíkom, ktoré ich dokázali stíšiť aj bez predošlých lekcií, najme tie s intenzívnymi predstavami (4 a 5 lekcia) . Zdá sami zakonité, že vývoj v autogénnom tréningu pokračuje týmto smerom a spája “klasiku” s meditáciou a všímavosťou. So záujmom som si prečitala aj preklad Úvodu do Autogeniky. Je to akýsi bedecker doterajšieho vývoja autogénneho tréningu a heslovite uvádza aj novšie neurofyziologické poznatky a skúsenosti. Som vďačná tejto stránke za ich sprostredkovanie. Mária M.
Čas ukáže. Publikované výsledky a skúsenosti naznačujú, že klasický AT je niektorými odborníkmi považovaný za limitovaný, hlavne z hľadiska psychosomatických a biomolekulárnych aspektov. Štúdie o Autogenice 3.0 skúmajú a venujú sa práve týmto skrytým a málo preskúmaným účinkom vedomej a riadenej psychickej regulácie.
Být všímavý je úžasné, protože nám pomáhá ocenit život hlubším způsobem tím, že se vědomě rozhodneme být jeho součástí v každém jednotlivém detailu a nedovolíme, aby nás život jen tak běžel… To není život… Všímavost nám pomáhá vážit si věci, které skutečně bereme jako samozřejmost… Je to v tom, že si uvědomujeme, že každý den je dobrodružstvím. Každý den s autogenicou bude pro vás malým tichým zázrakem. Žádný den s autogenikou už nebude stresem ani nudným dnem. Mimořádně oceňuji a vítám tento blog.
Mám pochybnosti či je táto autogenica 3.0 vhodná pre celkom zdravých ľudí, čo chcú zlepšiť svoju výkonnosť a pohotovosť reakcií, napr. športovci. To hrabanie sa v minulosti a ťažších zážitkoch (verbaliácie, neutralizácia, atď.) sa mi zdá, že je skôr škodlivé. Načo je to dobré?