ASMR wau

ASMR – mozgová rozkoš, slasť bez erotiky

ASMR je skratkou pre Autonomous Sensory Meridian Response     (autonómne vyvrcholenie zmyslovej reakcie), teda akýsi “zmyslový orgazmus”.

ASMR wau

 

Ide o psycho-techniku,  ktorá je šitá na možnosti internetových videí a dokonale ich využíva. Optimálne účinkuje pri použití slúchadiel, ktoré najlepšie sprostredkujú zvuky, hlas, vibrácie a privádzajú nás z nejakého prazvláštneho, archetypálneho dôvodu do zmyslového vzrušenia. Vraj v tom najpozitívnejšom zmysle.

Čo už len ľudia nevymyslia. Je to vôbec ešte normálne? 🙂

Toto video ASMR má viac ako 25 miliónov zhliadnutí a vonkoncom nepatrí medzi najsledovanejšie.

Pomenovanie tejto techniky  vytvorila ešte v roku 2010  Jennifer Allen, považovaná za jej prvú tvorkyňu a zakladateľku internetovej komunity, ktorej počet neustále rastie.

Jennifer Allen a jej priaznivci  tvrdia, že ľudský šepot, oblizovanie všelijakých vecí (napr. mikrofónu), šepkanie, cmúľanie, mľaskanie a iné celkom bežné zvuky (zvuk kvapiek dažďa, zvuk kefy pri česaní  vlasov, zvuk nechtov dotýkajúcich sa rôznych predmetov (tapping) či najobľúbenejší zvuk pre poslucháčov – štetec prechádzajúci po mikrofóne (mic/camera) brushing)  sú tými najvhodnejšími . Tieto a mnohé iné stereo zvuky majú vo vzájomnej synergii so zrakovými vnemami videa vraj relaxačné účinky.

Mozok a následne aj telo reagujú na sprostredkované podnety, ktoré nemajú skoro žiaden vecný, či racionálny komunikačný obsah, stavom príjemného vzrušenia spojeného zároveň s uvoľnením psychického napätia. Mnohí ľudia popisujú  ASMR ako chvenie, ktoré sa začína na temene hlavy a príjemne prechádza celou hlavou do krku. Typickým sprievodným znakom sú aj zimomriavky a mravenčenie.

Popisujú ho tiež ako jemný, príjemný elektrický prúd prechádzajúci hlavou, tvárou, blízkym priestorom. Celkový pocit –  zážitok „sladkej necitlivosti“ je zrejme podobný stavu nirvány z jógy, či autogénnemu stavu totálneho odpútania sa od rušivých vplyvov vlastnej psychiky ( obavy, úzkoti, bolesti, atď) či od vplyvov okolitého prostredia.

mozgová rozkoš

Ide vraj až o akúsi mozgovú rozkoš, či zmyslový orgazmus, ktorý ale nemá sexuálny kontext. Viaceré zdroje údajne preukázali, že sexuálna aktivácia a vzrušenie ASMR sa vzájomne vylučujú.

Nečudujme sa preto, že popularita ASMR stále rastie. Na internete existuje veľa videí (niekedy až kontroverzných), hastagov, blogových príspevkov, článkov, podcastov, komunít a dokonca aj vedeckých štúdií zoberajúcich sa týmto fenoménom. Viac TU.

V štúdii zameranej na fyziologické účinky ASMR vedci z University of Sheffield uvádzajú, že ľudia, ktorí sledovali videá ASMR mali výrazne zníženú srdcovú frekvenciu v porovnaní s ľuďmi, ktorí videá  ASMR nesledovali. Poriadne prekvapení vedci z Psychologického ústavu tejto univerzity zistili, že pri jeho  uplatnení skutočne u niektorých ľudí klesá hladina stresu, smútku a úzkosti.

Ako pozoruhodné zistenie je, že priemerné zníženie srdcovej frekvencie, ktoré zažili naši účastníci ASMR, bolo porovnateľné s inými výskumnými poznatkami o fyziologických účinkoch iných metód a techník znižovania stresu, ako sú hudba a všímavosť. Tiež naznačili  že ASMR metóda môže byť užitočná aj  pri zvládaní ťažších depresií. Viac TU

ASMR však nepomáha každému. Ľudia, ktorí ASMR ešte nezažili majú niekedy problém pochopiť „o čo ide“ , sú predpojatí a odmietajú ho. Často z kultúrnych s estetických dôvodov.

Z týchto načrtnutých dôvodov si technika ASMR sprostredkovaná internetovými videami v najrôznejších podobách (mouth sounds, no talging, unintecional, movie scenes, accidental, … ) iste zaslúži väčšiu pozornosť vedcov a podrobnejšie preskúmanie jej prínosov a rizík.

Pokus o interpretáciu psychofyziológie a dôsledkov sledovania videí ASMR nájdete TU.

Náčrt pôsobenia a  účinku podobných intervencií  TU.

Aj na Slovensku vzniklo už zopár videí AMSR. Najaktívnejšou je dievčina s nickom Petrana Gala, ktorá okrem šepkania napríklad oblizuje či bozkáva mikrofón alebo konzumuje banán. Petrana má už 64-tisíc odberateľov a desaťtisíce zhliadnutí za jedno video.

Ak chcete zistiť či patríte k vyvoleným, ktorým môže táto zvláštna metóda pomôcť vyskúšajte ju a dajte nám vedieť .  Či a ako zaúčinkovala.

Ďalej sme vybrali a zdieľame niekoľko menej kontrorverzných videí. Tie by vraj mali prispieť napríklad aj k navodeniu krásneho a šťastného spánku.

https://youtu.be/LDq5upKaLtQ

https://youtu.be/LgoFNMPi0Ds

viac informácií napr. TU

alebo TU

 

20 odpovedí na „ASMR – mozgová rozkoš, slasť bez erotiky“

  1. tomuto “pokroku” už prestávam rozumieť, ukážem to vnučke, možno ma usmerní a čo to dovysvetlí

  2. Hello there, I found your site byy means of Google even aas looking forr a relatfed matter, your website
    got herre up, iit appears tto bee lke great. I have bookmarked it iin my googlee bookmarks.

    Hi there, just changed inmto lert to youur weblog via Google, and loccated that it’s realy informative.

    I am goiong too waatch ouut foor brussels. I’ll bee grateul should you continue
    thijs inn future. Nuumerous folk caan be
    benefited from your writing. Cheers!

  3. !
    “ASMR – MOZGOVÁ ROZKOŠ, SLASŤ BEZ EROTIKY! ✨ Skvělý článek o fenoménu ASMR, což je prostě něco úžasného! Celý koncept ‘zmyslového orgazmu’ mě fascinuje a zanechává mě s touhou po dalším ponoření se do světa ASMR. Skvělá práce, jak jste popsali toto jedinečné a relaxační umění! ‍♀️ #ASMR #RelaxaceBezErotiky” Produsen Mebel Jepara

  4. I seriously love your site.. Pleasant colors & theme. Did you make this website yourself? Please reply back as I’m looking to create my own personal site and would love to know where you got this from or exactly what the theme is named. Thank you.

  5. This is a really good tip particularly to those new to the blogosphere. Short but very accurate info… Appreciate your sharing this one. A must read post!

  6. I was very happy to uncover this web site. I want to to thank you for ones time for this wonderful read!! I definitely liked every part of it and i also have you saved as a favorite to see new things in your site.

  7. I have been surfing online greater than three hours lately, yet I by no means found any fascinating article like yours. It is lovely value enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made good content material as you probably did, the web will probably be a lot more helpful than ever before.

  8. This web site is my inspiration , very excellent design and perfect content material.

  9. Jeé, to je fajn, že niekto na Slovensku píše o asmr. Myslela som si, že nikto od nás sa o to nezaujíma. To,že Petrana ich aj robí ma príjemne prekvapilo. Nečudujem sa ani niektorým komentom. Nie každý ma taký talent vnímať ich ako božské blaho. 🙂

  10. Odpoveď na prvú a druhú otázku:
    Všetky takéto techniky využívajú vonkajší zdroj vhodných fyzikálnych podnetov, rôzne zvuky, hudbu, slová a obrazy. Tie zmierňujú a niekedy aj blokujú rôzne rušivé myšlienky, predstavy, spomienky, obavy, neistota, alebo aj pociťovanie bolesti. Tieto zvukové a vizuálne podnety zasahujú primárne podkôrové centrá a viac pravú mozgovú hemisféru ako ľavú. To vyvoláva príjemné, utlmujúce pocity, ktoré následne znižujú aktivitu šedej kôry mozgovej a vytvárajú pocity uvoľnenia.
    V tomto kontexte je vhodné uviesť, že existujú metódy, medzi ktoré patrí aj AUTOGÉNNY TRÉNING, ktorému je venovaná väčšia časť stránky PSYCHOBALZAM, založené na tréningu autosugescie, ktorá nie je odkázaná na akékoľvek vonkajšie podnety. To umožňuje dosahovanie podstatne dôležitejších cieľov akými sú stavy stavy relaxácie, či telesnej a duševnej pohody.
    Odpoveď na otázku či technika ASMR má, alebo by mohla by mať aj nejaké riziká, napr, pre deti? nevytvára závislosť, alebo je neškodná?

    Okrem rizík manipulatatívneho vplyvu videí ASMR neznámej proveniencie a vzdialených kultúrnych vplyvov, existuje aj riziko infantilizácie prežívania recipienta a posilovania pasívneho prístupu jedinca k vlastných pozitívnych zážitkov. Viav o tomto vplyve v nadväzujúcom príspevku : https://www.psychobalzam.com/uspech-videi-asmr-nacrt-rizik-novej-psycho-techniky/

    Odpoveď na otázku – prečo je obľúbenosť tejto techniky taká vysoká u mladých ľudí?
    Mladí ľudia, celkom prirodzene vždy inklinovali k niečomu „novému“. Vyhľadávajú nové podnety a zážitky, niekedy a aj za cenu vážnejších rizík a dôsledkov. Je iste vhodné a potrené upozorňovať ich na ne.

    Odpoveď na otázku – či sú pri sledovaní takýchto videí nevyhnutné sluchadlá?

    Slúchadlá nie sú nevyhnuté, ale bez nich je vplyv zvukových podnetov slabší. Nielen stereo vnímanie je redukované na mono, ale anulovaný je aj vplyv špeciálnych binaurálnych zvukov, ktoré výslednými vibráciami hlbokých nepočuteľných frekvencií zasahujú a ovplyvňujú priamo mozgovú hmotu a následne činnosť mozgu
    – je obmedzený. Viac o ich vplyve a pôsobení napr na: https://www.psychobalzam.com/avs-specialne-zvuky-ako-jemna-vibracna-masaz-mozgu/

  11. 🙂 Vypočul som si tie ukážkové videa, to nemôže byť mozgová rozkoš ale vražda ,, ako môže niekto dlhodobo počúvať mlaskanie alebo cmuky? 🙂

  12. Mozog zem neprebadana pozor na neznáme končíny

  13. hlavne mladí ľudia často využívajú ASMR videa na zvládanie úzkosti a vidím ako im odľahne keď o tom môžu u mňa hovoriť ako o jednej copingovej stratégii bez toho, aby sa museli hanbiť alebo cítiť ako úchylaci 😛

  14. Som rád, že konečne má ten stav nejaký názov a rozbehol sa výskum. Lebo keď som sa zatiaľ s týmto niekomu zdôveril, tak nikto o tom ani len nepočul a často sa na mňa pozerali s takým tým výrazom “ty si zrelý na kazajku”. 😀 Tak sa možno raz dozviem, že čo mi je a na čo to je.

  15. treba si vedieť dobre vybrať niekoho čo ti vyhovuje 😛 ale inak. čítala som aj nejakú pilotnu štúdiu o rozdieloch v konektivite mozgu medzi ľuďmi ktorí “majú ASMR” a ktorí nemajú. je možné že to ozaj nie je pre každého
    Skryť

  16. pred pár rokmi som o tom čítal, odvtedy si pamätám ten termín. Ja toto zažívam od detstva a deje sa to len v prípade zvukov, ktoré ľudia robia ústami, hlavne pri jedení – mľaskanie, rozomieľanie a pod. Nedeje sa to vždy a ani pri tých istých zvukoch, reakcia je ale vždy rovnaká.

  17. až na Petranu Galu… som rada, že aj u nás sa o ASMR konečne začína hovoriť – myslím, že ak je niečo, o čom státisíce ľudí po celom svete prehlasujú, že im pomáha so zvládaním úzkostí a depresie, tak by sa tomu psychológovia nemali vyhýbať a mali by aspoň vedieť, o čo ide 🙂

  18. ako som sľúbila píšem mám niekoľko otázok: – má táto technika niečo spoločné aj s napr. s technikou AVS, ktorú popisujete na inde na stránke? – na akom princípe to pôsobí, účinkuje? – má, či mohla by mať aj nejaké riziká, napr, pre deti? nevytvára závislosť, alebo je neškodná? – čím to je, že jej obľúbenosť je u mladých ľudí taká obrovská? – sú slúchadlá nevyhnuté? –

  19. Pozrela som si dve z týchto videí. Ten pocit bo skutočne zaujímavý. Podobný som často cítila na koncertoch klasickej hudby, akoby hudba vychádzala z hlavy – veľmi príjemný a výrazný pocit brnenia, niekedy trvajúci niekoľko minút. Videá boli uvoľňujúce, najmä ak som zavrela oči. 🙂 Zážitok však nebo taký hlboký ako pri počúvaní hudby. Pri je j počúvaní mávam aj akýsi povznášajúci pocit, pri týchto videách nie. Mala by som zopár otázok, ešte sa ozvem.

  20. it’s my first time visiting your website and I’m very fascinated. Many thanks for sharing and keep up.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *