Hudba plná krásy, poetiky a tajomstiev.
Ako chlapec som na magickom lietajúcom koberci ulietával hľadať Aladina. Čarovný svet z rozprávok 1000 a jednej noci som navštívil mnohokrát a zakaždým ma očaril. Aj dnes sa doň utiekam pred preludmi týchto časov a aj vás pozývam na takýto prekrásny výlet.
V závere blogu sa môžete zúčastniť historicky prvého pokusu AI (umelej inteligencie) o šírenie vône prostredníctvom internetu.
Tento blog vychádza v ústrety tým, ktorých priťahuje orientálna hudba a sami netušia prečo je tomu tak. Jeho zmyslom i želaným skromným prínosom by mohlo byť zlepšenie úcty a rešpektu k veľkým kultúram a civilizáciám orientálneho sveta.
Svet Orientu a zvlášť ten arabský nemá medzi našincami z rôznych historických, náboženských a politických dôvodov a aj všelijakých predsudkov a stereotypov vnímania práve najlepšiu povesť.
Napriek tomu som už dávnejšie s prekvapením zisťoval, že mnohí ľudia z úplne iných kultúr a národov, vrátane stredoeurópskych (aj Slovákov a Sloveniek) vyhľadávajú pokoj vyžarovaný arabskou hudbou. Ak som sa ich opýtal prečo? – tak často hovorili, že ich táto hudba vždy niečím priťahovala, ale nedokázali to bližšie zdôvodniť.
Ako psychológ skúmajúci účinky hudby na správanie a prežívanie (city, imagináciu, … ) človeka sa domnievam, že to súvisí s dávnymi estetickými archetypmi vnímania ktoré táto hudba evokuje v našom podvedomí.
Tiež, že to môže súvisieť s Orientom ako historicky mimoriadne dôležitým regiónom vývoja ľudskej civilizácie, nesmierne bohatým na mnohé zlomové a dramatické dejinné udalosti, ktoré nás dodnes ovplyvňujú.
Na Strednom východe a v Arábii vznikli tri veľké náboženstvá – kresťanstvo, judaizmus a islam (ešte pred nimi úžasná egyptská civilizácia so svojím polyteizmom). Ich vplyv sa rozšíril mnohými vlnami cez Severnú Afriku a Južnú Európu takmer do celého sveta.
Môže to byť tiež aj kvôli smútku a clivej pokore z bolestného dozrievania ľudstva a aj zo súčasných spoločenských pomerov v mnohých arabských ťažko skúšaných krajinách. Tieto pocity i zážitky umožňuje arabom sugestívne a expresívne vyjadrovať práve ich hudba.
Toutches of Orient Music 2
Táto hudba sa však dotýka túžby sŕdc aj mnohých iných ľudí bez zreteľa na to akým jazykom hovoria a v akého Boha veria.
Hoci je vnímanie arabského tonálneho systému hudby, v ktorom nad harmóniou prevažuje rytmus a melódia – a pre ľudí západného sveta je nezvyčajná a niekedy náročná – náklonnosť k arabskej hudbe rastie aj v Európe.
Je to hudba plná krásy, lyriky a magických tajomstiev.
Iste na tom má svoj podiel aj zbližovanie hudobných kultúr a objavenie sa nových hudobných štýlov akými sú napríklad ambientná hudba, deep haus, trance, chillout, ethno, lounge music, …, ktoré oslovujú najmä mladých ľudí a aj v samotných arabských krajinách. Oslovujú ich a lákajú nové, revolučné možnosti audiovizuálnych techník, postupov tvorby a šírenia hudby naprieč celým svetom.
Hudba na počiatku tretieho milénia už dávno nie je iba hierarchickým vzťahom medzi skladateľom, interpretom a poslucháčom. Tradíciou ustálené roly všetkých troch subjektov tohto trojuholníka 20. storočie dokonale spochybnilo. Dá sa však zrozumiteľne hovoriť o tom, čo sa za posledných sto rokov v hudbe udialo? Editori zborníka AUDIOKULTÚRA zhromaždili päťdesiatšesť textov od skladateľov, interpretov, muzikológov, kritikov a estetikov, ktorí sa o súčasnej hudbe vyjadrujú zasvätene, provokatívne a presvedčivo.
Navyše viaceré národy Európy (Španieli, Portugalci, Bosniaci, Turci, Turkménci, veľká časť národov juhovýchodného Ruska a ďalšie) sú dodnes priamo spojené s autentickou arabskou kultúrou, umením a náboženstvom.
To všetko podmieňuje rastúcu magickú príťažlivosť súčasnej nostalgickej arabskej hudby.
V závere krátkeho úvodu k zdieľaným videám s mnohými hodinami hudby z Orientu by som chcel vysloviť vieru, že práve hudba má ten DAR preklenúť nedorozumenia a rozpory medzi národmi a viesť ich na ceste k vzájomnej tolerancii a porozumeniu, k odmietaniu rasizmu, nenávisti, vzájomne mylných predstáv a predsudkov.
Je dobré veriť, že ľudia, národy, ktoré dokážu spoločne počúvať hudbu “toho druhého, či iného” sa budú navzájom aj lepšie počúvať a nedokážu na seba zdvihnúť ruku so zlým úmyslom.
Veríme, že zdieľaná hudba plná krásy Vás obdaruje mnohými tajuplnými a rozprávkovo-mystických okamihmi.
Toutches of Orient Music 3
“DOTYKY” OČÍ ORIENTU
Blog zostavil a napísal PhDr. Milan Kožiak
Všetky videá na YouTube obsahujú vsunuté reklamy. Nainštalujte si Adblock Plus a zbavíte sa ich.
Toto je najlepšie riešenie!
… a celkom na záver ponúkam historicky prvý pokus AI (umelej inteligencie) o šírenie vône prostredníctvom internetu. Dajte vedieť či bol úspešný. 🙂
Kúzlo arabského sveta
🙂
blog napísal a editoval Milan Kožiak
Neviem si predstaviť, ako by som žila bez hudby. Je počúvanie je pre mňa to isté čo dýchanie. Milujem hudbu z celého sveta. Ľudia, ktorí ju hrajú, počúvajú. spievajú a tancujú nechcú bojovať. Väčšina ľudí vrátane mňa vie, že väčšina Arabov a moslimov je pokojná. Súhlasím, že každý z nás musí prispieť k zastaveniu nenávisť a rasizmus nielen voči Arabom a moslimom, ale aj voči všetkým rasám a náboženstvám na celom svete. „Celé ľudstvo je od Adama a Evy, nikto nie je nadradený nad druhým.
Say goodbye to stressful night and day when you can not locate a cure to your clinical disease.
Super-Duper site! I am loving it!! Will come back again. I am taking your feeds also.
Hi, I do think this is an excellent web site. I stumbledupon it 😉 I am going to come back once again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help other people.
Very neat blog. Cool.
I think this is a real great blog.
Im obliged for the article post.
Very good post.Much thanks again. Much obliged.
BEAUTIFUL MUSIC! THANKS FOR SHARING WITH ALL. LISTENING FROM IRELAND XX
Ibtissam Tiskat est la définition même d’une “beauté fatidique” qui a battu tous les records. J’adore cette vidéo et je suis content que vous l’ayez mise sur ce site fabuleux.
Che musica impressionanantemente pura e magica. Risveglia il mio animo . Grazie di prima mattina è bello ascoltare queste melodie di gloria. Pace tra noi
Oáza na internete.
one of the best oriental selction, keep it up
Ďakujem za osviežujúcu zmenu. Aspoň na chvíľu som pocítil závan Tisíc a jednej noci.
Nečakal som worldmusic ale v môjho pohľadu je to worldmusic 🙂 Keďže táto hudba nie je pre mňa, akoby som to … skrátka som v nej nevyrástol, nedokážem jednoducho rozoznať jemné odtienky štýlov
Teraz viem aká hudba letí a aj to, že s islamom tam nie ja až také horúce. Možno v iných arabských krajinách (napr. Iráne) je to asi trocha iné. A možno ani nie, možno hudba je ako láska – nepozná hranice.
Škoda že všetky arabské ženy nie sú také šťastné ako tie vo vidoklipoch.
Ďakujem za tie slová i za zdieľanie krásnej hudby. Počúvam ju roky všade kde som.