HUDBA A UČENIE
Zvyknete pri učení počúvať hudbu? Pomáha hudba študentom ľahšie osvojiť si a zapamätať naučené? Majú HUDBA A UČENIE niečo spoločné?
Už Thomas Edison zostavoval s pomocou hudobníkov zoznamy hudby určenej k prekonaniu únavy, monotónie, čítaniu, či uvoľneniu mysle. Tie potom ponúkal na prvých nosičoch hudby , známych ako Edisonove voskové valčeky. Reprodukovaná hudba mala síce mizernú kvalitu, ale úspech jeho fonografu bol mimoriadny.
Edisonov fonograf
Súčasný technický pokrok záznamu hudby, jej digitalizácia a šírenie prostredníctvom internetu prekračuje všetky hranice. Hudba sa stala sa všadeprítomnou. Skúmanie jej vplyvu na ľudskú psychiku a správanie človeka je stále viac predmetom mnohých vedeckých disciplín .
Čo hovoria o počúvaní hudby pri štúdiu odborníci a čo prinášajú nové poznatky?
Popri študentoch, ktorí si často kladú otázky ako možno zefektívniť učenie, udržať pozornosť a zlepšiť pamäťové procesy si tieto otázky v súčasnosti kladú aj mnohí lekári, pedagógovia, či vedci, teda ľudia, ktorých povolanie si vyžaduje permanentné štúdium. Mnohí z nich si za týmto účelom intuitívne zapínajú svoju obľúbenú hudbu počas čítania, počas prípravy prednášok, prezentácií či plánovaní výskumných projektov. Hoci nikdy nebolo jednoznačne preukázané, že počúvanie hudby pomáha ľuďom učiť sa, sústrediť sa, rôzne štúdie potvrdzujú, že počúvanie vhodnej hudby môže znižovať úroveň stresu tým, že tlmí hluk pozadia, že dokáže pozitívne motivovať k duševnej námahe, či dokonca nadchnúť k prekonávaniu nudy monotónneho učiva.
https://youtu.be/RrLAaDCPc3I
Vlastný, individuálny výber hudby je iste najvhodnejší. Predpokladá však aspoň základné poznatky o pôsobení hudby na psychiku, veľký hudobný archív, dostatok času a tiež istú technickú zručnosť. Len málokto zo študujúcich však tieto podmienky spĺňa. Aj preto zostavili rôzni odborníci zoznamy hudobných skladieb, ktoré publikovali vo svojich knihách zaoberajúcich sa efektívnosťou a dnes ich ponúkajú ako hotové playlisty na internete. Niektorí dokonca vypracovali osobitné zoznamy skladieb vhodné k učeniu matematiky, fyziky, dejepisu, práva, cudzieho jazyka, pri učení na získanie vodičského preukazu, zvládnutí základov počítačovej gramotnosti, atď. To sú však zrejme príliš ambiciózne ciele.
Hoci sa na internete objavuje stále viac ľahko dostupných a kvalitných hudobných výberov určených k počúvaniu hudby pri štúdiu je vhodné selektovať ich podľa vlastného vkusu. Rozhodujúce by mali byť vaše osobné preferencie, pretože je takmer nemožné zostaviť zoznam skladieb, ktoré budú vyhovovať všetkým situáciám. Aj preto je možné tvrdiť, že pre účely učenia, štúdia, duševnej práce, neexistuje “optimálna ” hudba, pretože jej počúvanie hudby ako kulisy je vždy podmienené situáciou, kontextom, vzdelaním a samotnou osobnosťou študujúceho. Niekomu vyhovuje reflexívna meditatívna hudba, niekomu baroková, či klasická, niekto uprednostní jazz, niekto niekdy možno Sinantru.
Neexistuje teda unifikovaný recept vhodný pre všetkých. Záleží na tom aká hudba je vaša obľúbená, akú máte náladu, vek, pohlavie, čo študujete a tiež na tom aký ste typ osobnosti. To však neznamená odmietanie súborov hudby dostupnej napr. na YouTube. Niekomu môžu takéto recepty dokonale vyhovovať, iného môžu usmerniť a inšpirovať k ďalšiemu hľadaniu, skúmaniu a objavovaniu.
“Najlepšia hudba je aj tak ticho.” Marián Varga
Niektorí experti tvrdia, že pri učení je najvhodnejšie ticho. Tvrdia, že pozornosť sa rozdeľuje na dve rôzne aktivity, čo má negatívny vplyv na štúdijný výkon. Pripúšťajú len ukludňujúcu hudbu, aj to len pri rutinných činnostiach.
Ľudský mozog však nemá rád dlhotrvajúce ticho a ľudia, ktorí ticho pri štúdiu uprednostňujú sú často prekvapení ako im vhodne zvolená hudba pomáha pri štúdiu, či duševnej práci. A nielen vtedy.
Zo súhrnu rôznych poznatkov a skúseností vyplýva, že všeobecná otázka – hudba pri učení Áno, či Nie je zjednodušujúca.
Najviac záleží na tom aká hudba vám pri učení intuitívne najviac vyhovuje. Nebráňte sa experimentom. Hľadajte a iste budete svojimi objavmi nadšení.
Len máloktorý vonkajší podnet a jeho vnímanie ovlpyvňuje viac častí mozgu ako práve hudba. Názorne to ukazuje funkčná magnetická rezonancia, ktorá dokumentuje animáciu aktivity mozgu pri pri počúvaní hudby.
Nasledovná animácia je založená na dátach publikovaných v časopise NEUROMALGIE .
Naše oči a uši nám každú sekundu dodávajú milióny bitov informácií. Takéto množstvo však mozog nedokáže vždy efektívne spracovať. Viaceré čiastkové výskumné poznatky dokumentujú, že mozog pri po počúvaní hudby lepšie spracováva informácie.
HUDBA A UČENIE. Ako začať pri vlastnom výbere hudbu k štúdiu a duševnej práci ?
Pri výbere hudby určenej k osvojovaniu rozsiahleho učiva je vhodné zohľadňovať aj skúsenosti muzikoterapeutov. Tí využívajú poznatky hudobnej psychológie, dnes už aj objavy neurovied a viaceré princípy opierajúce sa o psychofyziologické danosti a procesy, ktoré majú všetci ľudia podobné. Výskumy opakovane potvrdzujú, že riadené, regulované počúvanie hudby má na tieto procesy významný vplyv. Viac TU .
Staršie pramene odporúčajú najmä hudbu barokovú, ktorá svojou usporiadanosťou a jasnou vnútornou skladbou vyvoláva v študujúcom pocity kľudu a istoty. Tým zvyšuje jeho sebavedomie, čím prispieva k tomu, že danú učebnú látku pochopí a osvojí si ju.
https://youtu.be/X2jaDXaR0AM
Je potrebné tiež uviesť, že pre tento účel je vhodná nielen hudba inštrumentálna baroková, ale aj hudba z obdobia klasicizmu. Nemusí to byť vždy len výber pomalších časti jednotlivých diel (largá, či adagiá). Rýchlejšie vety tejto inštrumentálne hudby (allegrá, prestá) nie sú vnímané ako rušivé. Neplatí to však o vokálno-inštrumentálnych dielach, nech sú akokoľvek pôvabné (kantáty, oratóriá). Ľudský hlas a spev oslovuje iné mozgové centrá, vyvoláva rôzne asociácie a predstavy čím rozptyľujú a oslabujú schopnosť koncentrácie na proces učenia.
Z neurofyziologického hľadiska oslovuje hudba predovšetkým pravú, intuitívnu hemisféru. Vhodná hudba upokojuje jej aktivitu a príjemnými pocitmi pohody následne napomáha odpútavaniu sa od rušivých myšlienok, neistoty a obáv. Zároveň aj umocňuje potenciál racionálnej ľavej hemisféry potrebný k pochopeniu, osvojeniu a zapamätaniu obsahu nového, často rozsiahleho a náročného učiva.
https://youtu.be/eqksy-991sI
Praktické odporúčania:
Ak chcete použiť hudbu pri učení nepočúvajte ju počas celého času. Osvedčuje sa najmä na začiatku učenia, kedy pomáha pri odpútaní sa od okolitého prostredia a pri zvýšení motivácie a elánu zvládnuť učivo.
Intenzita reprodukcie by mala byť tlmená.
Po istom čase je vhodné dopriať si ticho, pri ktorom opakujeme, overujeme, sumarizujeme naučené.
V prestávke medzi učením počúvajte hudbu z reproduktorov ako kulisu na pozadí zvukov v priestore kde sa nachádzate, v ktorom sa pohybujete.
Počúvanie hudby pri učení len prostredníctvom slúchadiel vás izoluje a môže ovplyvniť prirodzené fyziologické procesy orientácie v priestore a v čase.
Profesor Georgi Lozanov, vo svete uznávaný tvorca modernej metódy zvyšovania efektívnosti učenia SUGESTOPÉDIE a zakladateľ mnohých inštitútov sugestopédie po celom svete, využíval pri skvalitňovaní výučby cudzích jazykov tieto hudobné diela:
ALBINONI Thomaso: Concerti a cinque, op. 9, č. 1-6
CORELLI Arcangelo: Concerti Grossi, op. 4, č. 10,11,12, Concerti Grossi,op. 6, č. 2,8,5,9
VIVALDI Antonio: Štyri ročné obdobia, op.č.8
BACH Johann Sebastian: Branderburské koncerty, zvlášť III a IV. koncert G-dur, V.koncert D-dur, VI. Koncert B*dur (BWV 1048-1051)
Tiež Predohra C-Dur zo Suity č.1 BWV 1066
Predohra zo Suity č. 4 D-dur BWV 1069
HANDEL Georg Friedrich: Hudba na vode, Suita F-dur
Tiež Concerti Grossi, op.6, č.1.
Na prahu 21. storočia masívne nastupujú aj v oblasti zvyšovania efektívnosti učenia nové trendy. Tie využívajú donedávna utajované poznatky audiovizuálnej stimulácie CNS a účinky tzv. binaurálych zvukov na ľudskú psychiku a správanie človeka. Viac TU a TU .
Medzi diskutabilnými súbormi ponúkanými na internete k učeniu a duševnej práci nájdeme aj inú ako len čistú inštrumentálnu hudbu. Vokály, ktoré v nich znejú protirečia poznatkom o neurofyziológii sluchového vnímania. Generačné rozdiely v hudobnom vkuse sú však vždy veľké a časté opozičné postoje najmä mladých ľudí môžu vyústiť aj k preferencii takejto hudby. Iste len dočasne. 🙂
Záverom je vhodné poznamenať:
Diametrálne iná situácia ako pri učení vzniká ak počúvame hudbu, tak povediac všetkými zmyslami a nie len ako kulisu pri učení.
Týmto situáciám sú venované ďalšie záložky Hudobnej lekárničky.
napísal a zostavil PhDr. Milan Kožiak
https://www.youtube.com/watch?v=74iHoCM83Mg
Vybrané pramene:
What i do not realize is in fact how you’re now not actually a lot more smartly-favored than you might be right now. You’re so intelligent. You understand therefore significantly when it comes to this subject, produced me in my opinion imagine it from so many various angles. Its like men and women don’t seem to be fascinated until it is one thing to do with Lady gaga! Your personal stuffs great. All the time take care of it up!
I want to to thank you for this great read!! I certainly enjoyed every little bit of it. I’ve got you book-marked to check out new stuff you post…
I have to thank you for the efforts you have put in penning this website. I’m hoping to see the same high-grade blog posts from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own site now 😉
Som študent priemerne nevzdelaný hudobný laik, čo sa vážnej hudby týka. Hľadal som nejakú hudbu vhodnú k učeniu, ako kulisu a našiel túto stránku. Dnes som chcel, pokúšal sa niečo naštudovať s tým Mozartovým adagiom, čo navrhujete hneď ako prvé. Musím sa priznať, že som to nedokázal. Ten klarinet je taký krásny, že som učenie nechal tak a počúval som ho dookola. Snáď sa ten zážitok aspoň následne prejaví v učení, čo ma ešte dnes čaká.
Pretty! This has been a really wonderful post. Many thanks for supplying these details.
I loved your post. Fantastic.
Hey there, You have done a great job. I’ll certainly digg it and in my view recommend to my friends. I’m sure they will be benefited from this web site.
Objavila som tento článok náhodne a som zaň vďačná. Celé stránka Psychobalzam sa mi zdá byť interesantná. iste budem počúvať tú hudbu z odkazov a budem sa sem rada vracať
doteraz som pri učení často počúvala rádio, tie linky na Toutube sú inšpirujúce , vyskúšam a popozerám aj celú stránku, Ď
Opakovane som zašla na túto stránku. Potešenie som našla pri počúvaní hudby na ktorú odkazuje. Páči sa mi najmä celá HUDOBNÁ LEKÁRNIČKA. Mám za sebou náročné obdobie a hudba, ktorú uprednostňuje ma zakaždým preberie zo smútku a nejako záhadne povzbudí do ďalších dní.
Interesantný článok. Tie hudobné odkazy určite využijem.
V štandardnej kvalite je TV Deluxe Music voľne dostupná zo satelitu ASTRA 1 . Technické parametre: Astra 1KR (19,2°E), freq. 12,148 GHz, pol. H, SR 27500, FEC 3/4, DVB-S/QPSK).
Z ASTRY 1 (19,2°E) je tiež dostupná v HD kvalite. Táto služba je však kódovaná a platená : freq. 10,803 GHz, pol. H, SR 22000, FEC 3/4, DVB-S2/8PSK.
Na Slovensku je tiež dostupná v balíku MAGIO, ktorý ponúka Telecom.
Na YouTube sú dostupné len vybrané, staršie programy .
Dobrý deň. Z ktorého satelitu možno na Slovensku prijímať spomínanú DeLuxe TV?
v týchto skúškových dňoch sa mi tie odkazy na hudbu vhodnú k štúdiu veľmi hodia.. vivaldi mi hrá celé hodiny. posielam môj povďak z Quebec city
Dosť osvetársky prístup k téme. Oceňujem však snahu o vyvážený a triezvy pohľad.