cenzor

“ťiaž” verzus “ťarcha”

Atmosféru, ktorá v tom čase panovala dokresľuje aj príbeh nazvaný “ťiaž” verzus “ťarcha”:

Medzi kolegov, ktorí sa podieľali na príprave a finalizácii Psychobalzamu  patril aj PhDr. Marián Košč. Spomínam ako sme sa spoločne s prof. Kratochvílom, ktorý bol odbornou záštitou tejto nahrávky a majstrom Chudíkom, interpretom relaxačného textu v češtine, rozčuľovali i bavili  zároveň, nad postojmi vtedajších cenzorov, ktorí sa ako čert svätenej vody obávali  metódy založenej na sugestívnom princípe.

Považovali ju za nástroj ideologickej diverzie,

ak nie za niečo ešte nebezpečnejšie. Schvaľovali ho až dve komisie – ideologická a jazyková. To vôbec nebolo, ani vo vtedajších časoch zvykom.

Tú prvú komisiu sa podarilo pacifikovať ukážkou podobnej metódy vyvinutej v ZSSR a posudkom prof. Pogádyho, vtedajšieho hlavného psychiatra Min. zdravotníctva SSR. Vypracovanie tohto posudku “vybavovali” najmä dvaja ľudia. Ivan Fiala vedúci horolozeckej výpravy na Mount Everest (Sagarmatha 1984), ktorej niektorí účastníci absolvovali výcvik v autogénnom tréningu a overovali prípravné verzie Psychobalzamu priamo počas tejto expedície.

"ťiaž" verzus "ťarcha"
Everest – Sagarmatha ´84 pohľadnica – Just Fiala2

 

Na pohľadnici z Nepálu sú autogramy všetkých členov Expedície Everest ´84. Pod Everest si vzali so sebouaj muziku čo im vylepšovala náladu. Neviem či som urobil dobre, že som im ju nahral na MGF kazety. Zvlášť sa "vytešovali" z pesničiek prvého slovenského "muzikálu" Na skle maľované. Od Jožka Justa viem, že si vraj pritom povybíjali baterky aj na vysielačkách. Samozrejme, že si pritom patrične "zahulákali" v snahe konkurovať Miškovi Dočolomanskému. Vraj "úžasná" bola tá ozvena ich spevu  Vraj ju bolo ju počuť až na 100 km.:) Šerpovia sa v prvej chvíli zľakli, že sa zobudil snežný človek Yetti. Ten vraj vydáva podobné spevavé zvuky.

Pripomeňte si Miška Dočolomanského. Stojí to zato! Sláva im !

PhDr. Marián Košč,

ktorý ako klinický psychológ bol vo veci vydania Psychobalzamu  v osobnom kontakte s prof. Pogádym, vtedajším riaditeľom   Psychiatricej liečebne v Pezinku, ktorý významne pomohol usmerniť iracionálne obavy súdruhov.  Napriek tomu sa cenzorom celý projekt podarilo takmer „zabiť“.

“ťiaž” verzus “ťarcha”

Jazyková komisia, ktorá posudzovala spisovnosť predlohy relaxačného textu presadzovala namiesto vraj nespisovného slova „ťiaž“, spisovne správny výraz „ťarcha“. Už len predstava sugescie „ťarcha v pravej ruke“ či „vaše obe nohy sú ťarchavé“ v nás vyvolávala dobre hlučný smiech.

Maestro Ladislav Chudík a Magdaléna Töröková, asistentka
Tí , ktorí ste zažili smiech Standu  Kratochvíla viete o čom hovorím. Bol to však smiech cez slzy, pretože na druhý deň mala jazyková komisia na Min. kultúry Slovenskej socialistickej republiky rozhodnúť, či dajú Psychobalzamu zelenú alebo červenú. Bolo to prosím v roku 1982. Už vtedy sme "tušili?", "vedeli?", že spoločenský systém, ktorý niečo také dovolí, nemôže mať budúcnosť .

Marián prišiel vtedy so spásonosným nápadom – „urob s nimi asociačný experiment“ navrhol. “Navoď uvoľnenú atmosféru, hoci aj nejakými vtipmi na adresu psychiatrov a psychológov a v príhodnej chvíli navrhni krátke asociácie na bežné pojmy, ako – stôl, vidlička, deň –  a nakoniec zaraď slovo ťarcha.” Podarilo sa mi to cez prestávku  – na chodbe pri popolníku – väčšine tam prítomných dám, vtedy vlastne súdružiek, to asociovalo jedno jediné slovo „ťarchavosť“. Zhodne s úsmevmi na tvári konštatovali „ to je teda blbosť“  – tá ťarcha“ a  hudobné vydavateľstvo OPUS dostalo zelenú titul vydať. Pri českej verzii takéto problémy nenastali, pretože „když  to odsouhlasili slovenští soudruzi tak je to jistě v pořádku“. … a bolo “vymaľované“.

Výňatok z príspevku PhDr. Milana Kožiaka „Osobné momenty vo vzťahu dvoch psychológov“, prednesenom na konferencii nazvanej „PhDr. MARIÁN KOŠČ: VÝZNAMNÝ SLOVENSKÝ PSYCHOLÓG, KOLEGA A PRIATEĽ „ uskutočnenej pri príležitosti 10. výročia jeho úmrtia, dňa 6. decembra 2013 v aule Pázmaneum Trnavskej univerity. *1:1:1953 – †10.12. 2003

 

Spoločne na 10.kongrese európskych psychológov práce a organizácie (Praha 2001)
Spoločne na 10.kongrese európskych psychológov práce a organizácie – EAWOP (Praha 2001). Zĺava: M. Košč, A. Číková,  M. Kožiak.

 

Viac o PhDr. Mariánovi KOŠČOVI

blog napísal a editoval PhDr. Milan Kožiak

9 odpovedí na „“ťiaž” verzus “ťarcha”“

  1. I love it when people come together and share ideas. Great website, stick with it.

  2. Vzácne spomienky tesané do kameňa “himalájskeho”. Česť pamiatke Juzeka Psotku aj Jozefa Justa.

  3. Netušil som, že vtedajší politický systém sa až takto bál nových. Počul som ideologická fóbia dostávala až tragi-komické podoby. Stalin vraj na jednom zjazde komunistov v ZSSE, niekedy začiatkom 50-tich rokov vyhlásil ” kompjuteri, geňetika, psychotechňika, kaugumi i kuligan, éto produkty kapitalizma”. Čítal som, že na základe tejto obludnej tézy boli likvidované vedecké pracoviská v Sov. zväze a vedci boli súdení a deportovaní na Sibír. Tam mnohí aj zahynuli. Smutné. Osudová chyba. Sovietsky socializmus už vtedy prehral boj o svoje miesto na planéte. Dožíval a kopal ešte štyridsať rokov. https://komentare.sme.sk/c/20221787/ako-zaostava-ruska-veda.html

  4. To boli ale pomery. Dnes sa tomu ani nechce veriť. Milá spomienka na nášho prorektora, pedagóga PnDr. Mariána Košča. Ako študenti sme ho mali veľmi radi pre jeho vľúdnosť a trpezlivosť. Pri skúškach nám vždy dával šancu uspieť. Aj opakovane. Za seba som mu vďačná. 🙂

  5. Vážený pán doktor Kožiak. Od priateľov som sa dozvedela, že na tejto stránke spomínate aj mne veľmi blízkeho človeka PhDr. Mariana Košča. Ďakujem za chvíle spomienok, ktoré ste týmto vo mne vyvolali. Začiatkom roka 2016 Vám prajem veľa síl a dobrého zdravia-

  6. Nuž preto, že bola doručená osobnou poštou. 🙂

  7. Tá pohĺadnica, s toľkými vzácnymi autogramami to je super suvenír. Ale ako to, že je známka bez pečiatky?

  8. Ešte napíšem ,ako mi pomohol p.Fiala. po infarkte som mala strašný strach zo všetkého až dovtedy, kým som si neprečítala ani neviem kde ,že aj on ho prekonal a športuje nadalej. tak som ten ničivý strach prekonala.

  9. Ja som sa zaujímala o autogénny tréning v 80-tich rokoch.mojou knihou bola kniha od Vladimíra Leviho :Umenie byť samým sebou a ešte Formula osobnosti. Na tú dobu dosť nezvyčajné čítanie. ale pomáhalo mi to.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *